Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наследник на фотографски род планира изложба с ценни ретро снимки

Запазена е част от архива на фотоиздателство "Григор Пасков", основано преди 100 години

Григор Пасков
Снимка: Поли Начева

Тази година се навършват 100 години от създаването на фотоиздателство "Григоръ Пасковъ". Григор Пасков е създател на първото фотоателие и първата книжарница в Хасково, а неговият син Георги Пасков е направил фотографии от почти всички градове, туристически обекти и забележителности в България. Семейната фирма е произвеждала и фотографска хартия, с която са работили до 1949 година. 

"Фактически дейността по заснемането на цяла България е дело на баща ми - Георги Пасков", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Григор Пасков, внук на основателя на фотоиздателството. "Камерата я дадохме в Техническия музей в София. Това е една камера, която беше в приличен малък куфар, но теглото идва не само от камерата, но и от негативите, които са стъкла, при това стъкла в размер 9 на 13. Общо взето около 20-тина килограма е била екипировката на баща ми при правене на снимките."

Предвоенните фотографии са правени в периода след 1925-1926 година докъм 1943 година. "След войната сме правели заедно снимки и може би най-дългото ми сътрудничество или помощ при снимането беше в град Елена. Но вече всичко ставаше на лента, която беше носител на изображението и то за цветни диапозитиви, тъй като картичките вече бяха станали цветни", допълни Григор Пасков. 

"От снимките, които съм правил с баща ми - той казваше: първо ще трябва да идем да видим какво ще снимаме, как е светлината, откъде идва слънцето", спомня си още наследникът на фамилия Паскови. 

"Във фонда на баща ми били са останали около 4 хиляди стъкла, в момента аз имам не повече от 700", уточни Григор Пасков - внук. Сред запазените е снимка на гроба на Яне Сандански, направена от Георги Пасков. Григор Пасков мечтае да направи фотографска изложба със стари снимки през октомври 2020 година в София.

"Сега има много по-голяма възможност, невероятно по-голяма да се прави всякакъв вид фотография", смята той.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37
Пламен Димитров

Пламен Димитров - Между "Гласът на България" и операционната

"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България" . "Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера , така се запалва искрата, тръгва от някъде -..

публикувано на 13.09.24 в 09:27

Пето издание на фестивала за документално кино Sofia DocuMental

Петото издание на фестивала за документално кино Sofia DocuMental ще се проведе от 28 септември до 6 октомври . 30 премиерни за България филми ще бъдат показани в рамките на фестивала . Голяма част от лентите са носители на престижни международни награди, разказа за БНР фестивалният директор Мартичка Божилова .  Sofia DocuMental е..

публикувано на 12.09.24 в 15:44
История на пчелите - Мая Люнде

"История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата

Романът " История на пчелите" на Мая Люнде  достига върховете на класациите за най-продавани книги в десетки страни и е най-големият норвежки успех в литературата през ХХI век.  Епичен роман за смъртта на пчелите, събиращ миналото, настоящето и ужасяващото бъдеще в история, заплетена като пчелна пита и разказваща за силната връзка между деца..

публикувано на 12.09.24 в 11:56