Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба представя посланието на шрифта

"Тихите" и "шумни" шрифтове или как графичното оформление ни изразява

Снимка: Велина Махлебашиева

След първото издание на изложбата „Нова българска типография“, фокусирано върху дизайна на кирилицата, втората част представя работата на различни поколения български графични дизайнери, създатели на оригинални шрифтове. Графичното разнообразие ще бъде представено утре в Музей "Дом на хумора и сатирата" в Габрово.

Макар днес все по-рядко да записваме на ръка и да пишем писма с личния си почерк, правим това на екран - оформяме мейл или кратко съобщение. Това също е типография. Ползваме я ежедневно, често без да си даваме сметка за същественото значение на шрифта. С философията, естетиката и употребата на шрифтовете се занимава именно типографията - визуално изкуство в областта на графичния дизайн. Освен създаването на шрифтове и надписи, типографията включва разполагането на текст в различен контекст и много други неща.

Много от шрифтовете, които могат да се видят в гостуващата изложба „Нова българска типография 2“ , са се родили като скица на хартия и след това са пренесени в графичните програми, обяснява художникът Кирил Златков, който се занимава с графичен и шрифтов дизайн и с оформление на книги. По негова идея е представена работата на различни поколения автори - от класици на българския дизайн до обещаващи студенти. Изложбата илюстрира нивото на съвременната типография в България като представя 90 пана и чрез примерите прави обзор на постиженията в този вид изкуство в периода 2013-2019 г.

"Много бих се радвал, ако се обърне внимание и върху шрифтовете, които са предназначени за дълги текстове. Това са двете основни множества в шрифтовото изкуство - едните са създадени да бъдат "шумни", да се акцентира върху нещо, което дизайнерът избере. Това са така наречените заглавни, акцидентни шрифтове. С тях се правят опаковки плакати, пишат се заглавия. Другите са точно обратното - те трябва да са "тихи" и да се разтворят в нищото, между читателя и автора, който е написал книга", каза Кирил Златков.

По образа на буквите и текста може да се дешифрира периода, в който са създадени. Всеки шрифт носи белезите на времето, отразява господстващия обществен вкус и течения.

"Формата на буквите от Ренесанса е по-близка до писането на ръка", допълва Кирил Златков.

За писменото общуване в съвремието разполагаме с разнообразие от шрифтове, но изборът е ограничен, казва графичният дизайнер.

"Живеем в най-демократичната в това отношение епоха, но всъщност далеч не използваме толкова много пълното разнообразие, с което днес разполагаме. Използваме това, което е дошло с операционната ни система. Става въпрос за няколкото групи шрифтове, които са т.нар. базови, системни шрифтове", коментира Златков. 

Изложбата „Нова българска типография 2“ ще остане в Музей "Дом на хумора и сатирата" до края на април. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Велина Махлебашиева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42