Актьорът и директор на Народния театър Мариус Донкин навършва днес 70 години. Юбилеят ще бъде отбелязан на голямата сцена на театъра с постановката „Господин Ибрахим и цветята на Корана“. Това е и причината авторът на пиесата – французинът Ерик-Еманюел Шмит да е в България.
Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ се играе вече 16 години на камерната сцена на Народния театър. За първи път обаче тази вечер Мариус Донкин ще излезе пред 800 зрители на голямата сцена.
Постановката е режисирана от преподавателя по актьорско майсторство в НАТФИЗ проф. Снежина Танковска и има редица престижни награди от родни и международни форуми, а билетите за спектакъла свършват с месеци напред.
"Днес обаче ще е различно", казва Донкин:
"Днешният ден ще се превърне във всеобщ празник. За мен това не е спектакъл, представление, за мен това е един диалог, споделяне и изповед. Затова е нещо много важно за мен".
Световноизвестният писател и драматург Ерик-Еманюел Шмит беше предизвикан да разсъждава за отношенията между религията и културата:
"Мисля, че има битки, които никога не се спечелват. Битката между интелигентността и глупостта никога не се печели. Както и битката между толерантността и агресивността също никога не се печели. Но тези битки трябва да се водят! В тези битки никога няма да има победа, но красотата им не е в победата, а в причината за тях. Мисля, че в наши дни е много важно да се борим срещу невежеството, защото невежеството е това, което води до агресивност и до нетолерантност. Това, което всъщност разказва спектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“, е за срещата между едно еврейско дете и един арабски бакалин. Аз самият разбрах какво съм направил с този текст, когато миналата година го играх в Бейрут, Ливан. В продължение на една седмица играх този спектакъл, а публиката какво виждаше – един християнин на сцената, който играе срещата между един евреин и един мюсюлманин. И хората плачеха! А плачеха, защото виждаха една тяхна мечта – страната им да стане такава, каквато е била по-рано и за която се надяват един ден пак да бъде същата. Затова според мен идеята, която трябва да прокараме, е, че никой не трябва да бъде сведен до една-единствена идентичност".
"Изпитвам невероятно любопитство и очакване. Ето мотивите, които можем да изпратим към хората. Въпреки страха да не се притесняват, защото трябва да вървят по пътя на усъвършенстването си като основна задача в този живот. Всеки има своята пътека и не трябва да се сравнява с пътя на другия. Бъдете верни на себе си. Някога ще ви бъде много трудно, някога ще ви бъде ужасно горчиво, но никога не изменяйте на себе си. Вие сте тук, за да извървите своя път, да преодолеете своите страхове, да вземете своите уроци, за да има смисъл", каза Мариус Донкин.
Утре преди обед Ерик-Еманюел Шмит ще има среща със своите почитатели в Народния театър и ще раздава автографи.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..