Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба "Българска археология 2019" представя над 300 находки от 26 обекта

Изложба „Българска археология 2019“
Снимка: Ани Петрова

Освен ден на любовта и виното 14-и февруари е и професионален празник на археолога. Отбелязва се като такъв от 1971-ва година по инициатива на Националния археологически институт с музей при БАН. В последните 13 години там на днешния ден откриват изложба с най-ценните и най-интересните археологически находки през изминалата година. Така ще се случи и днес в 18 часа, когато ще бъде открита експозиция с артефактите, намерени през 2019-а година.

От събота (15-и февруари) изложбата "Българска археология 2019" ще е отворена за посетители. 

Археолозите казват, че 2019 е била една от най-натоварените с археологически проучвания години през последните две десетилетия. Работили са по спасителни разкопки, по непроучвани обекти и в слабо изследвани райони на България. Изложбата сега представя над 300 експоната от 26 обекта, както и постери за проучвания от ранната праистория до Средновековието. Доц. Христо Попов – директор на Националния археологически институт с музей при БАН, обясни:

"Имахме много натоварена година от гледната точка на проучванията, с които трябваше да се ангажираме. Министерството на културата подкрепи над 120 проекта за планирани проучвания. Многото инфраструктурни проекти в страната в момента или се задвижват, или работят вече от години - газопроводи, магистрала "Хемус", на която имаше повече от 100 спасителни проучвания по нейните трасета".

17 исторически и археологически музеи в страната предоставят находки от своите фондове, за да е възможна 13-ата изложба "Българска археология", казва гл. ас. Камен Бояджиев:

"Общо 26 обекта са представени с над 300 находки. ... Представителна извадка, която покрива много широк хронологически диапазон".

Сред най-впечатляващите находки са антропоморфни фигурки и съдове от Стамболийски и Орлово, костена игла с глава на животно от Слатина, украсена статуетка от Балей, керамична фиала и сребърни торква, нагръдник и халка от Владиня, бронзова статуетка на овен от Аполония. И още – златна фалера от Алмус, бронзов колан от Големанци, кръст-реликварий от Перперикон, колективна находка на сребърни монети от Търново и златен пръстен-печат от Калиакра. Въпросната колективна находка от сребърни монети включва 10 броя и са от времето на цар Иван Александър. Монетите са открити в църква от ХІV в. със запазени останки от стенописи и интересна архитектурна украса. Пръстенът-печат от Калиакра пък е намерен при разкрити нови гробове от втората половина на ХIV в. Пръстенът е от известния „Калоянов тип“, но с много по-изящна украса по халката.

Изложбата “Българска археология 2019” ще бъде отворена за посетители от 15-и до 26-и април. 

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВАС потвърди частичното прекратяване на договора между НЗОК и УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов"

Върховният административен съд (ВАС) потвърди частичното прекратяване на договора между НЗОК и УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов", наложено като санкция от Здравната каса през 2021 г. заради отчетени, но неизвършени дейности за лечение на чернодробни и бъбречни заболявания. Решението е от 1-ви юли и е окончателно. Според посочени в съдебното решение..

публикувано на 19.07.24 в 16:30

Запрянов представи меморандум за придвижването на военни части между България, Гърция и Румъния

Министърът на отбраната Атанас Запрянов представи пред Народното събрание подписания наскоро меморандум за улесняване придвижването на съюзнически военни части между България, Гърция и Румъния.  Запрянов заяви, че споразумението се отнася до модернизиране и изграждане на железопътни линии, транспортни артерии по направление Кулата - Видин -..

публикувано на 19.07.24 в 16:16

Заседание на Съвета по сигурността към МС с участие на представители на парламентарните сили

Под председателството на служебния премиер Димитър Главчев се провежда съвет по сигурността заради пожарите в страната. Този път с участието на представители на парламентарните сили. Николай Денков от ПП-ДБ, Костадин Костадинов от "Възраждане" и Станислав Балабанов от ИТН коментираха преди началото, че свикването на съвета е закъсняло...

публикувано на 19.07.24 в 16:15

БЧК започва дарителска кампания в помощ на пострадалите при пожарите

Българският червен кръст започва дарителска кампания в помощ на пострадалите при пожарите в страната.  За целта е открита специална банкова сметка.  Желаещите да се включат в кампанията, могат да го направят и с есемес на кратък номер 1446 за всички мобилни оператори - стойността на дарението е 1 лев.

публикувано на 19.07.24 в 16:03
Първан Дангов

Прокуратурата повдигна обвинение срещу кмета на Дупница Първан Дангов

Районната прокуратура в Кюстендил е внесла в съда обвинителен акт срещу кмета на Дупница Първан Дангов за отправени закани спрямо началника на Районното управление на полицията в града Крум Зарев, съобщиха за БНР от обвинението.  Досъдебното производство по случая е от средата на май, а конфликтът между двамата по телефона станал през март...

публикувано на 19.07.24 в 15:58

24-часов режим на водата въвеждат за пет села в област Монтана

24-часов режим на водата въвеждат за пет села в област Монтана. Липсата на дъжд принуди ВиК да направи предложение до кметовете. Три села от община Чипровци и две от община Вълчедръм минават на воден режим.  Липсата на дъждове принуди ВиК - Монтана да направи предложение до кметовете.  В Чипровци на воден режим минават Равна, Горна..

публикувано на 19.07.24 в 15:55
Ваня Нушева

Ваня Нушева: Партиите да променят начина си на управление и на комуникация с избирателите

Това, което със сигурност трябва да направят политическите партии у нас и вече започват да го осъзнават, е да променят начина, по който функционират и водят диалог със своите поддръжници и избиратели. Това препоръча в интервю пред БНР гл. ас. Ваня Нушева от Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Видяхме два процеса в..

публикувано на 19.07.24 в 15:54