Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как вижда България една ливанка, завършила медицина у нас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над хиляда са ливанците, завършили български университети. Лекарите с български дипломи са над 500. Сред тях е доктор Амал Амро, с която разговаря Мира Стефанова.

„Искам да ви уверя, че който пие от българската вода, тя вече е в кръвта му и няма как“, споделя д-р Амро в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.

Споделя, че за нея България се превърнала в съдба,  като част от кръвта ѝ. Пристигнала в страната ни, когато била на 17 години и останала почти 30 години.

Преди това завършила гимназия в Ливан в годините на гражданската война там. Плановете ѝ да продължи образованието си във Франция се провалили. А житейските пътища я отвели на друго място: „Френските университети не приеха моите документи и аз бях много отчаяна. Вървейки разсеяно ме блъсна една кола – бяла „Лада“, от нея излиза един човек. Извини се на френски и предложи да ме закара до болницата. Казах „не“, а той ми даде визитка и ми каза, ако има нещо, да се обадя в посолството. Когато се прибрах вкъщи, разбрах, че това е бил посланикът на България и, разбира се, тогава ми дойде идеята да подготвя документи и да отида в посолството да поискам стипендия“.

Така Амал Амро пристигнала в България, завършила медицина в София и станала лекар. 1986 г. завършила обща медицина, по-късно работила в болница „Св. Анна“, а през 2002 г. се върнала в Ливан за постоянно.

В България се връща често заради приятелите и носталгията по хубавите години, прекарани в страната ни:

Казва, че ливанците, завършили в България, които живеят в Бейрут, имат нужда от български културен център в ливанската столица. Имат нужда и от юридически съвети за законодателните промени в България.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мачтаело да бъди велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05