Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната по пътищата от първо лице

Георги Стоянов: Човешкият фактор при катастрофите е водещ

Плевенският журналист подарява книгата "Останете живи" на училища

Снимка: БГНЕС

Плевенският журналист Георги Стоянов е автор на книга с истории на хора, засегнати от войната по пътищата – близки на загинали, на ранени, пострадали, очевидци, пътни полицаи. Озаглавил я е "Останете живи", защото се надява повече хора да прочетат и научат какво са изпитали преки и косвени участници в катастрофи. 

Ние всички мислим: това на нас не може да се случи. Всички „герои“ в книгата – те са си мислели по същия начин, но основното е, че става дума за човешки грешки в повечето истории. И всеки, който прочете, тези истории, да знае – един опит, да види как може да не ги допусне“, казва пред "Хоризонт" Георги Стоянов, който е редактор в регионален сайт в Плевен. Човешкият фактор е водещ при пътните инциденти, категорична е статистиката, която Стоянов е проучил детайлно.

Официална статистика Пътна полиция води от 1951 година. „До 2018-а малко над 60 хиляди са загиналите. Пострадалите за същия период са над 400 хиляди. Цялата статистика я има описана в книгата, година по година. Може да се види как расте бройката. Има някакво „подобрение“, грубо казано, в последните десетина години.“

„Книгата е изцяло за човешкия фактор при пътните инциденти – шофиране под въздействие на алкохол, гонки, шофиране под въздействие на наркотици, несъобразена скорост, ровене в телефона“, допълва авторът.

За написването на книгата го е провокирала работата му. „Всеки ден отразяваме бюлетина на МВР, както знаем, много голяма част от новините там са свързани с пътните инциденти. В плевенска област имаше няколко катастрофи с млади хора последните години, които ме жегнаха вътрешно. Брат ми е пожарникар – разказва как вадят пострадали и загинали, режат ламарини…“, споделя Стоянов.

Георги Стоянов търси формула книгата да стигне до повече млади хора. Затова прави паралелна кампания. Идеята беше кампанията да е насочена към младите хора - след като чуят посланията, може би инстинктът им за самосъхранение ще се засили – както спрямо собствения живот, така и спрямо чуждия, надява се журналистът.

Кампанията върви в повече от 15 града от миналия април. „Това беше идеята, да не е просто книга, а във всеки град да има едно събитие пред младите хора. На всяко училище подарявам по една книга, да я има книгата в библиотеката на училището.“

В книгата си Георги Стоянов е включил и препоръки за действия при катастрофи. „Тях ги включих по една друга причина – сега има тенденция като стане пътен инцидент, вади се телефонът, почва да се снима и се качват снимки, клипчета във Фейсбук, вместо нормалната първична човешка реакция да помогнеш или да не пречиш.“

Книгата има официална Фейсбук страница, откъдето може да се поръча. Популярни личности от спорта са застанали зад кампанията.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21