Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За смисъла да даряваш кръв

Мартин Алнахас: Кръводаряването е добра кауза, нека повече млади се отзовават

Наследникът на българка и сириец е привърженик на зелените идеи и добротворчеството

Мартин Алнахас
Снимка: Здравка Маслянкова

35-годишният Мартин Алнахас от Велико Търново организира фолклорен празник за насърчаване на кръводаряването. Инициативата се състоя в двора на великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“. Самият Мартин е кръводарител от 10 години, а по българските народни танци се запалил отскоро.

Мартин Алнахас е син на българка и сириец. Като дете живял с родителите си в Сирия, от където пази само топли спомени за трийсетте си братовчеди. Семейството се завръща във Велико Търново, където Мартин завършва Природо-математическата гимназия. Споделя, че днес не иска да се връща в Сирия, заради войната. Поддържа връзка с роднините, основно през баща си, който се завърнал в родината си преди година. Мартин Алнахас се е отдал на здравословния начин на живот, социалните каузи и кръводаряването.

Когато на дядо му се наложило кръвопреливане, поискали от него и майка му да дадат кръв.

"Само че аз тогава не можах, понеже имах ниско кръвно. След известно време се замислих дали трябва да чакам някакво бедствие, за да помогна и започнах да се интересувам. Намерих информация за кръводаряването и започнах да давам редовно кръв. Дарявам два пъти в годината, защото така съм решил. Носи ми дълбоко лично удовлетворение този акт на даряване“, разказа Мартин Алнахас пред "Хоризонт".

Мартин не е от рядка кръвна група, но дарява, за да няма дефицит в постоянния кръвен резерв на великотърновската болница. Убеден е, че кръводаряването трябва да запази своята доброволност, но и не осъжда платените инициативи, въпреки че има резерви към търговията с кръв. „В България това е принципът на кръводаряването – доброволно и безвъзмездно", смята Мартин Алнахас. 

По инициатива на Мартин Алнахас в двора на великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“ се състоя фолклорен концерт за насърчаване на кръводаряването. От началото на годината до сега над 400 души са дарили кръв в Отделението по трансфузионна хематология. Нужда от кръводарители от всички кръвни групи има непрекъснато, тъй като само така може да се поддържа необходимият резерв, с който всяка болница трябва да разполага.

Част от акцията, организирана от Мартин Алнахас

Каузата на Мартин увлече великотърновци. „Наистина трябва да се празнува това нещо, защото танцът е нещо, което ни събира, а кръвта е нещо, което ни прави нация. "Омесвайки" кръвта си, помагаме на много хора“.

„Кръводаряването е една доста добра кауза. Би било добре доста млади хора да се отзоваваме, тъй като болницата ни е доста пълна с пациенти и всеки има нужда и би било добре всеки да подкрепя и да взема пример от Мартин“.

Мартин Алнахас е категоричен, че смисълът на живота е в движението и правенето на добро. Участвал е в десетки инициативи за насърчаване на здравословния начин на живот. Той е един от радетелите за създаване на велоалеи във Велико Търново. Участник е във всяка инициатива за доброволно чистене и връщане към живот на обществени места с историческо и културно значение за старата столица. Отскоро Мартин се е привързал към народните танци и се превърнал в душата на клуб „Плетеница“ във Велико Търново.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04