Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени българисти в Полша с отворено писмо по казус с отнет имот на полонист у нас

Камен Рикев: Държавата трябва да спре беззаконието с имотните измами

Димитър Танев: Системата улеснява кражбата на самоличност

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Учени българисти в Полша излязоха с отворено писмо към българските власти, медии и общество по казуса с неправомерно отнет имот на българския полонист и преподавател Антоанета Попова.

Случаят е още от 2010 година и широко огласен в личния блог на самата Антоанета Попова. Тя и брат й Кръстьо Попов са жертви на имотната мафия. С фалшив предварителен договор за продажба те като собственици са били лишени от наследствен имот. 

За началото на март е насрочено поредно заседание на Софийския градски съд. Очакванията са този предварителен договор да бъде обявен за фалшив. „Което няма да върне къщата й, а ще потъне в нова гора от казуси, параграфи, обжалвания и други трикове“, посочи в предаването "Хоризонт до обед" българистът д-р Камен Рикев, подписал отвореното писмо на учените.

На 16 май 2019 година къщата на Антоанета и Кръстьо Попови на ул. „Кръстьо Сарафов“ в столичния квартал "Лозенец" е била съборена. „Тази къща предшествениците на Антоанета Попова са закупили от Стоян Михайловски, автора на „Върви, народе възродени“, допълни Камен Рикев, който вижда в това казус, "надхвърлящ пределите на правораздавателната система".

Сега Антоанета и Кръстьо Попови живеят в малка квартира буквално на крачки от съборения им дом. „Защото са решили, доколкото им позволяват силите, да не престават със своята битка, която е вече битка символична, битка държавата и гражданите да установят, че с тях е извършено едно безумие.“

„Каквото и да отразяват българските медии, това няма никакво отношение към процеса на овладяване на частни имоти на хората от страна на трети лица, които ние в нашето отворено писмо определяме като „имотна мафия“, коментира Камен Рикев. Според него пораженията са трагични - както върху гражданското общество, така и най-вече върху самата личност на засегнатото лице.

Д-р Антоанета Попова е дългогодишен преподавател по полски език и стилистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Подготвила е няколко поколения български полонисти и слависти. Камен Рикев я определи като „изключително фин и хрисим човек“ и „великолепен преводач на полска литература“.

„Нейните преводи красят българското преводно наследство до днес. За щастие Антоанета Попова и до днес продължава да произвежда преводи на изключително високо равнище“, допълни той.

Причината полските българисти да застанат зад нея и случая с имотната измама е „очевидното беззаконие и гавра над човешкото елементарно достойнство“, посочи Рикев, който се чувства потресен и смята, че е дошъл момент, в който „почти всички средства, легални, в България за защита на невинния са изчерпани“.

„Жестът на полските българисти – една доста голяма и сплотена общност граждански научна област, е от една страна декларация на очевидното – че държавата трябва да си свърши работата“, подчерта Камен Рикев. 

В България, както и в голяма част от европейските страни, има възможност за подобна кражба на самоличност при документирането на права по отношение на недвижим имот, изтъкна пред „Хоризонт“ Димитър Танев, бивш председател на Нотариалната камара. Като една от причините той открои отворената система на Агенцията по вписванията и възможността всеки да има документ на всяко друго лице, без да има връзка с него.    

„Независимо дали се касае за къща в "Лозенец" или за гарсониерата на една пенсионерка в "Люлин" – това е откритата система до документите на собственост. Всеки може да има препис, незаверено копие от документа на всяко друго лице с данни за подписа, ЕГН, лична карта, адрес, банкови сметки – нещо, което го няма в Европейския съюз. Това е сериозен пропуск“, коментира Димитър Танев.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Главчев: След като не издаде указ, президентът би трябвало да носи отговорност за външната политика

Премиерът Димитър Главчев заяви, че няма намерение да предлага нов кандидат за поста министър на външните работи след отказа на президента да одобри Даниел Митов. В интервю за БНТ Главчев уточни, че при това положение отговорност за външната политика ще носи Румен Радев : "За българската външна политика би трябвало, ако беше издаден указ, щях..

публикувано на 19.04.24 в 22:01
Варна

Великден наближава... Пътуванията тази година са 10-15% по-скъпи

Майските празници са началото на морския туризъм , каза пред БНР Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на българските туроператори. "При Великден за много от нас има значение дестинацията и от гледна точка на отбелязване на празника. Затова най-предпочитана дестинация е Гърция - и заради морето, и заради факта, че гърците също са..

публикувано на 19.04.24 в 10:43

Погром в птицевъдството - 40% от кокошките носачки са засегнати от птичия грип

Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки у нас. " Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40% ",..

публикувано на 19.04.24 в 10:25
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Президентът да ги остави да се варят в собствен сос!

Има различни интереси, които стоят зад правителството и тези интереси трябва да се напаснат . Зад правителството стоят ГЕРБ и ДПС. Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Петър Чолаков във връзка с напрежението около смяната на министри в служебното правителство скоро след като то бе сформирано. Очаква се среща на "Дондуков" 2 за..

публикувано на 19.04.24 в 08:37
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46