На входа на Римските терми посетителите могат да се информират за мобилното приложение Hisarya Tour Walk. То ни пренася в далечното минало и ни разказва историята на термите на Диоклецианополис през римската епоха. Влизайки в термите, посетителите с вече свалено приложение поемат по зададен маршрут и се впускат в приключение за събиране на дигитални артефакти.
Виртуалният аудио и видео екскурзовод е разработен на 3 езика - български, английски и руски. За да работи приложението, задължително условие е да се намираме на територията на Римските терми. На екрана на телефона ни посреща виртуалният бог Асклепий, който поздравява на гръцки с „добре дошли“.
„На определени места в помещенията на термите са ситуирани маркери, които, като се сканират с телефона, представляват добавена реалност – излизат в 3D визуализация на артефакти, открити при археологическите разкопки на термите“, пояснява Митко Маджаров, доцент по археология и директор на Археологическия музей в Хисаря.
Маркерите и информацията за отделните артефакти остават като бонус в телефона на посетителя и той може да ги разглежда и след излизането си от археологическия обект.
Две трети от средствата за разработване на приложението са на Археологическия музей, една трета е помощта от Национален фонд „Култура“, уточнява Маджаров.
Подобна дигитализация се планира и за други археологически обекти. В Резерват „Хисаря“ са набелязани 18 обекта.
Археологическият музей предлага и друго образователно платено приложение, което запознава посетителите с работата на археолозите.
„Това приложение - „Приключение в археологията“, е една игра с образователен характер. Тя пренася този, който гледа приложението, на археологическия обект, с разграфената план квадратна мрежа, в археологически кабинет, автентичен. Този, който разглежда, има маркер, който показва какво трябва да направи. Разчиства пласт по пласт, както е в археологията и разкрива фрагментирани артефакти. Той ги събира на едно място, сглобява ги, реставрира ги, след което ги експонира в една витрина. Влиза във виртуалния музей, разглежда това, което е направил. Разглежда виртуалния музей на град Хисаря - от неолита до епохата на Възраждането. Това трае някъде половин час до 40 минути. Най-важното е, че отразява професията на археолога, на реставратора и на екскурзовода – от откриването до представянето на самия артефакт“, описа виртуалното приключение Митко Маджаров.
Още информация за виртуалната археология чуйте в звуковия файл.Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..