Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Харита Асумани с изложба провокация: „Like Me“

Харита Асумани
Снимка: БНР

„Вярвам, че в социалните мрежи хората могат да си позволят да бъдат по-истински, което е контрапункт на всеобщото схващане, че хората там лъжат.“ Това сподели художничката Харита Асумани в предаването "Хоризонт до обед". 

Факт е, че хората всоциалните мрежи избират да представят себе си откъм по-добрата си страна, но дори този избор показва най-малкото те какви биха искали да бъдат, смята Асумани. „Защото в социалните мрежи можем да си позволим да сме критични, да казваме много неща, които живите очи поставят филтър на тях. Защото е много по-трудно да си толкова ярък, да се изразяваш по начина, по който искаш, когато стои истински човек пред теб.“

Тази вечер Харита Асумани открива третата си самостоятелна изложба - „Like Me“, която ще продължи до 18 март в столичната галерия „Аросита“.

„Избрах това заглавие, защото е достъпно – всеки по един или друг начин иска да бъде харесван, разбран, ако може да бъде и разбиран“, признава Харита. 

Какво се крие зад лайкването? Като инструмент на социалните мрежи лайкването не е съществено като истинското харесване, то се е превърнало в механичен процес, но по някакъв начин „храни“, смята Харита Асумани.

„В моменти, когато сме емоционално по-нестабилни, когато не сме толкова центрирани и фокусът ни не е хората, които са наистина до нас. Имаме нужда сами себе си да открием. В тези моменти едно лайкване, едно харесване и чуждото мнение оказва доста по-голямо значение за нас и ни „храни“, макар и малотрайно“, коментира художничката.

Портретите, въобще изображенията, върху които Харита Асумани работи, са следствие от процес на размишление върху определена тема – в случая харесването като инструмент на социалните мрежи и човешка потребност.

„На мен ми се иска да провокирам хората да мислят в посока до каква степен искат да бъдат харесвани, дали харесват сами себе си, до каква степен това им влияе, за да формират личността си. Не да давам готови отговори.“

Зависимостта от лайковете издава ли комплекси?

В изложбата Харита Асумани включва и свой автопортрет, защото не иска да се изолира от общото и да назидава. 

„Аз съм част от тези хора. Интересно ми е да изследвам по какъв начин моите лични комплекси рефлектират в моето ежедневие, в потребността да бъда харесвана. То е свързано с комплекси, със слабост, но аз не критикувам слабостта и комплекса. Важно е да се работи върху тях."

Харита Асумани има майка българка и баща от Танзания. Изучавала е сценография в Художествената академия. Рисува от дете. Казва, че предпочита да рисува другите, а към собствения си лик се обръща, когато реши да се самоизследва.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26