Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалите "Челисимо" и "Концерт за надежда" си подават ръка в полза на младите таланти

| обновено на 06.03.20 в 15:22

За първи път в България се провежда международен фестивал, наречен "Челисимо", посветен изцяло на виолончелото. Негов инициатор е младият, но вече утвърден български изпълнител и педагог Атанас Кръстев. Според него е време за силната българска виолончелова школа да започне да се чува повече не само на балканите, но и в европейски мащаб.


От 2 до 6 март в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" се провеждат майсторски класове със свободен достъп, а преподавателите ще изнесат концерт на 4 март от 18 часа като солисти на Академичния симфоничен оркестър под диригентството на Георги Патриков - това са професорите Денис Северин от Женевската консерватория и Разван Сума от Букурещката консерватория, редом с тях и Атанас Кръстев. Интерес към майсторските класове са заявили повече от 30 млади виолончелисти, голяма част от тях - от чужбина.

Вторият концерт - на 6 март от 18 часа, отново в концертната зала на Музикалната академия, ще бъде с участието на студентите в майсторските класове, които ще се преставят като солисти, в малки и по-големи виолончелови ансамбли. Това събитие ще бъде част и от благотворителната инициатива "Концерт за надежда",  която има за цел да събира средства в полза на млади музикални таланти от Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. Нейният идеен двигател - младият пианист и преподавател Сава Вутов, отдавна замисля да направи програма с няколко виолончелисти. След успешното участие в "Концерт за надежда" на Атанас Кръстев в дуо с пианистката Виктория Василенко през декември 2019 г. и организирането на фестивала "Челисимо", изкристализира и идеята финалният концерт на майсторските класове да стане част и от "Концерт за надежда".

Интересни подробности за новия фестивал "Челисимо" и за обединяването на творческите енергии двамата млади преподаватели Атанас Кръстев и Сава Вутов разказаха в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22