През 1877 г., заедно с руските войски император Александър Втори пристига в освободения Свищов. Там го посреща ентусиазиран хор и пред него са изпълнени хорови песни, специално написани за случая от диригента Янко Мустаков.
Музикантът Янко Мустаков е забележителна възрожденска личност - педагог, диригент и композитор. В историята на нашето музикално изкуство той е останал като създател и диригент на този първ светски български хор, но неговите заслуги към нашата музика са много по-големи. Като педагог той пръв въвежда нотното пеене, възпитава едни от най-изявените бъдещи учители на нацията - Иван Шишманов, Георги Байданов, Атанас Паунов и още много други. Пише учебни помагала, уникални за времето преди Освобождението, като „Буквар народен по звучна метода за ученици от първо отделение на основното училище в Свищов", "Православно учение - ръководство по изучаването на закон Божи“.
Като композитор Янко Мустаков пише 15 творби за хор, сред които песните “Царю, добре дошъл“ по текст на Иван Вазов, “На царя на Русия" по текст на Петко Славейков, “О, ден тържествен, ден велик“ и “Из кръв и дим“ отново по стихове на Вазов.
Янко Мустаков е роден на 3 януари 1842 г. в Трявна, в състоятелно семество. Основното си образование получава в родния си град, след това, още 20-годишен, по препоръка на Николай Павлович и Петко Славейков става учител в Средното махленско училище в Свищов и псалт в църквата "Свети Димитър". С помощта на евангелския пастор д-р Лонг учи в Букурещката консерватория, а след завършването й отново се връща в Свищов. Продължава педагогическата си дейност и пее в църквата „Свето Преображене“. Към църквата създава музикален кръжок, който през 1868 г. прераства в Певческо дружество. Създава и любителски струнен оркестър, с който изпълнява антрактната музика към театралните представления в града.
Първата си композиция Янко Мустаков създава през 1870 г. - „Опелото на Исус Христос“ по текст на учителя от Лом Кръстьо Пишурката. Същата година, на Великден творбата е публично изпълнена. След Освобождението Янко Мустаков е назначен за инспектор в Свищовската учебна околия, но умира много млад - само 39-годишен - на 24 декември 1881 г.
Създаденият от него първи български хор съществува и до днес, като носи неговото име от 1934 г.
В звуковия файл можете да чуете една от песните на Янко Мустаков - „Из кръв и дим“, за която се предполага, че е била изпълнена при посрещането на руския император на 16 юни 1877 г. в Свищов. Текстът е на Иван Вазов - стихотворението му „Марш“. Песента е публикувана за първи път под заглавието „Първи български марш“.
През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..
През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..
На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..