Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмицата, в която коронавирусът превзе Европа

Снимка: PixaBay


През седмицата световните конфликти избледняха пред битката с коронавируса. Започналата от Китай зараза се пренесе в Европа и я превърна в новия си епицентър.

Срещу обществен враг номер едно бяха взети невиждани досега мерки, върна се и позабравеният термин "извънредно положение". 

Шоковата промяна "от глобализация към изолация", възприета от много страни, започна от Италия. Към съвета "мийте си ръцете" се прибави призивът "стойте си вкъщи".

Презапасяването опразни рафтовете на супермаркетите, дефицитна стана и тоалетната хартия. Сринаха се борсите. Затваряха се граници.

Отменени бяха хиляди въздушни полети, сред тях и презокеански. Спектакли и музейни експозиции и даже папските проповеди се преместиха онлайн. Животът доказа за пореден път, че е онова, което случва, докато си правим планове.

Световната здравна организация похвали Италия за мерките, които определи като "истинска жертва".

60 милионната туристическа държава стана неузнаваема, след като първа се обрече на аскетичен живот. Карантина до 3 април - без кино, театър и всякакви масови прояви. Улиците опустяха. Освен училищата и университетите затвориха и заведенията, както и всички магазини без хранителните и аптеките.

Много хора първоначално сметнаха, че "Стойте си у дома" е по-скоро приятелски съвет, но после се отнесоха сериозно и проучване показа, че 90 процента одобряват мерките.

Заради многото заразени Испания също взе драстични мерки  - затворени училища, футболни срещи без публика, отложени фестивали,  в крайна сметка - извънредно положение. Премиерът Педро Санчес призова към благоразумие и единство, за се преодолее кризата. Предупреди, че предстоят тежки седмици, но подчерта, че здравето на гражданите е на първо място.

Паралелно с изявленията за здравето на хората се водеха разговори за цената на кризата.

Евросъюзът обяви, че създава инвестиционен фонд от 25 милиарда евро за действия срещу коронавируса. По-късно увеличи сумата на 37 милиарда. Коршмарът на борсите с паническото разпродаване на акции се изчисляваше в трилиони.

Политиците все пак убеждаваха, че последиците ще са сериозни, но преходни. В същото време случаите растяха лавинообразно, ограниченията бяха все по-строги.
Епидемията ще отмине, каза президентът Доналд Тръмп и призова американците да запазят спокойствие. По-късно обяви извънредно положение, след като спря въздушните връзки с шенгенските държави.

Седмица, в която Китай за пореден път обърна представите за себе си и от символ на източник на заразата стана пример как се преодолява. Рецептата - дисциплина, отговорност, позитивизъм. В страната случаите на нови заразени рязко намаляха, хората започнаха да се връщат на работа.

Междувременно турският президент Реджеп Ердоган продължи да размахва към Брюксел вече неведнъж използвания коз с мигрантите, като предупреди, че няма да затвори границите си за желаещите да отидат в Европа. Той нарече "варварски"  действията на гръцките власти на границата и даже ги сравни с нацистите. Със затоплянето през пролетта потокът от хора ще стигне не само Гърция, но и цялото Средиземноморие, предупреди Ердоган.

Долната камара на руския парламент гласува ключови промени в конституцията. Поправките позволяват на Владимир Путин отново да се кандидатира за президент през 2024 година и да остане начело на страната до 2036 година.

Още за събитията от седмицата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55