Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмицата, в която коронавирусът превзе Европа

Снимка: PixaBay


През седмицата световните конфликти избледняха пред битката с коронавируса. Започналата от Китай зараза се пренесе в Европа и я превърна в новия си епицентър.

Срещу обществен враг номер едно бяха взети невиждани досега мерки, върна се и позабравеният термин "извънредно положение". 

Шоковата промяна "от глобализация към изолация", възприета от много страни, започна от Италия. Към съвета "мийте си ръцете" се прибави призивът "стойте си вкъщи".

Презапасяването опразни рафтовете на супермаркетите, дефицитна стана и тоалетната хартия. Сринаха се борсите. Затваряха се граници.

Отменени бяха хиляди въздушни полети, сред тях и презокеански. Спектакли и музейни експозиции и даже папските проповеди се преместиха онлайн. Животът доказа за пореден път, че е онова, което случва, докато си правим планове.

Световната здравна организация похвали Италия за мерките, които определи като "истинска жертва".

60 милионната туристическа държава стана неузнаваема, след като първа се обрече на аскетичен живот. Карантина до 3 април - без кино, театър и всякакви масови прояви. Улиците опустяха. Освен училищата и университетите затвориха и заведенията, както и всички магазини без хранителните и аптеките.

Много хора първоначално сметнаха, че "Стойте си у дома" е по-скоро приятелски съвет, но после се отнесоха сериозно и проучване показа, че 90 процента одобряват мерките.

Заради многото заразени Испания също взе драстични мерки  - затворени училища, футболни срещи без публика, отложени фестивали,  в крайна сметка - извънредно положение. Премиерът Педро Санчес призова към благоразумие и единство, за се преодолее кризата. Предупреди, че предстоят тежки седмици, но подчерта, че здравето на гражданите е на първо място.

Паралелно с изявленията за здравето на хората се водеха разговори за цената на кризата.

Евросъюзът обяви, че създава инвестиционен фонд от 25 милиарда евро за действия срещу коронавируса. По-късно увеличи сумата на 37 милиарда. Коршмарът на борсите с паническото разпродаване на акции се изчисляваше в трилиони.

Политиците все пак убеждаваха, че последиците ще са сериозни, но преходни. В същото време случаите растяха лавинообразно, ограниченията бяха все по-строги.
Епидемията ще отмине, каза президентът Доналд Тръмп и призова американците да запазят спокойствие. По-късно обяви извънредно положение, след като спря въздушните връзки с шенгенските държави.

Седмица, в която Китай за пореден път обърна представите за себе си и от символ на източник на заразата стана пример как се преодолява. Рецептата - дисциплина, отговорност, позитивизъм. В страната случаите на нови заразени рязко намаляха, хората започнаха да се връщат на работа.

Междувременно турският президент Реджеп Ердоган продължи да размахва към Брюксел вече неведнъж използвания коз с мигрантите, като предупреди, че няма да затвори границите си за желаещите да отидат в Европа. Той нарече "варварски"  действията на гръцките власти на границата и даже ги сравни с нацистите. Със затоплянето през пролетта потокът от хора ще стигне не само Гърция, но и цялото Средиземноморие, предупреди Ердоган.

Долната камара на руския парламент гласува ключови промени в конституцията. Поправките позволяват на Владимир Путин отново да се кандидатира за президент през 2024 година и да остане начело на страната до 2036 година.

Още за събитията от седмицата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кралица Максима, крал Фелипе VI, крал Вилем-Александър и кралица Летисия вдигат тост в кралския дворец в Амстердам, 17 април 2024 г.

В Нидерландия: Здравословен проблем привлече медийно внимание към испанската кралица

Кралицата на Испания Летисия остана седнала по време на ръкуването при представянето на гостите, участващи в галавечерята, организирана по повод първото държавно посещение в Нидерландия на кралското семейство. Медиите в Испания коментират, че това се случва за първи път и причината е здравословен проблем на испанската кралица. Кадрите, на..

публикувано на 18.04.24 в 14:53

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52