Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В специално интервю за БНР: Йост Кобуш за пътя към Еверест

Йост Кобуш
Снимка: Daniel Hug



27-годишен германски алпинист привлече вниманието на алпийските среди от цял свят, след като в края на миналата година пристигна в Базовия лагер на Еверест с амбициозната цел да изкачи сам най-високия връх на планетата, без допълнителен кислород, през зимата и то по най-трудния маршрут - Западния гребен. Т.нар. Жесток път е извървян за последно преди 26 години от алпинисти от българската национална експедиция - Христо Проданов, Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. 

В началото на маршрута
На място Йост Кобуш реши да промени маршрута (част от Западния гребен и кулоара на Хорнбайн) и макар да бе избрал по-безопасен и по-лесен, доколкото може да се каже лесен, маршрут - предизвикателството да направи това сам и то през зимата, когато условията във високата планина са най-сурови, беше наистина огромно. Кобуш успя да се изкачи до 7350 метра височина, преживя редица инциденти и обяви, че смята да използва натрупаните знания за нов опит към Еверест.

В началото на експедицията
Роден е през 1992 г. родителите му се развеждат рано и Йост остава да живее при баща си-дърводелец, като поема грижите за петте си сестри. След завършване на средното си образование, изкарва доброволна военна служба, а после учи в Техническия университет в Кемниц. Започва със самостоятелните си експедиции на 18-годишна възраст - посещава Кения, Киргизстан и Непал. През април 2014 г. става най-младият алпинист, изкачил сам Ама Даблам (6812 м). Година по-късно е в Базовия лагер на Еверест, когато силно земетресение предизвиква лавина, при която загиват 19 души. Кобуш снима бедствието, а клипът му в Youtube е гледан само за няколко дни 23 милиона пъти. 

Тренировка под Еверест
През май 2016 г. Кобуш стъпва на Анапурна (8091 м) - отново без допълнителен кислород. През октомври 2017 г. изкачва соло за 3 дни девстения седемхиляндик Nangpai Gosum II - един от най-високите неизкачвани дотогава върхове в света, за което е номиниран за най-престижната награда в алпинизма "Златен пикел". Преди сегашната си експедиция на Еверест се аклиматизира с изкачване на девствения шестхилядник Амотсанг (6393 м). 
Разговаряхме онлайн, докато той беше в Катманду след експедицията си на Еверест.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове". Можете да я слушате като подкаст тук.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22

Бай Дафо Трендафилов - вълшебникът на гайдата

Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения.  Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..

публикувано на 17.01.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, януари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Законите на Мърфи

12.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 12.01.25 година

публикувано на 12.01.25 в 08:15