Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 95% от учениците в област Кърджали се обучават дистанционно

Режимът е в сила и за защитени училища в по-малки населени места

СУ „Васил Левски“ в Крумовград
Снимка: su-kg.net

Над 95% от учениците в област Кърджали са обхванати от дистанционното обучение. От 15 000 деца едва 1400 нямат в дома си електронни устройства или интернет връзка. Там се ползват телефони или на помощ идват медиатори, които са в контакт с родителите. Според преподавателите дистанционното обучение е начин за по-плътно използване на новите технологии. Тази форма на учене е предизвикателство и за децата, особено в малките населени места и пограничните села.

Село Егрек е близо до гръцката граница. То стана известно преди години с продължилите повече от месец протести срещу закриване на местното училище. Сега учебното заведение е защитено от държавата и в него се обучават 11 деца от първи до седми клас. В Егрек дистанционното обучение се приема като предизвикателство и новост, от която всички имат полза.

"Мисля, че за момента обстановката е на ниво, няма такова напрежение. Като гледам, справят се. Не са кой колко знае колко родителите и децата, учениците в Егрек", разказва кметът на селото Милена Таскова.

Местните хора казват, че селото им е много добре обезпечено технически, нищо че е на самата граница и далеч от големите населени места

"Всички са мобилизирани с телефони, с интернет и мисля, че обучението зависи вече в системата - там в учебния процес, някакъв срив, ако възникнат такива проблеми."

Училището в Егрек е едно от многото в община Крумовград, където от няколко дни работи дистанционното обучение. Според заместник-кмета на общината Неджие Акиф над 90% от учебните заведения са въвели тази форма и тя дава добър резултат.

"Във всички училища, които са на територията на община Крумовград има въведени модели на дистанционно обучение, в зависимост от възможностите и на педагогическия персонал, и на учениците в домашни условия. В най-лошия случай, когато нямат възможност учениците да имат интернет или учителите да поддържат онлайн връзка с учениците, се използват и медиаторите, помощниците на учители, назначени в училищата, където се обучават учениците от уязвимите групи. Чрез тях им се изпращат материали, домашни и контролът вече се осъществява по телефона, обратната връзка се получава с учениците чрез телефонни разговори", допълни Неджие Акиф.

И в джебелското село Припек новият модел на обучение дава добри резултати. Там училището, също като в Егрек, е защитено от държавата след поредица от протести. Най-доволни от дистанционното обучение са големите ученици, смята заместник-кметът на Крумовград Неджие Акиф. Според нея проблемно е при децата от началния курс, когато родителите са на работа.

Като добър пример за справяне с онлайн обучението Неджие Акиф посочи гимназията в Крумовград.

"Колегите много стриктно изпъняват своите ангажименти и задължения и мога да кажа, че изпълняват нормата учебна заетост. Защото това да седнат да разработят един урок по съвсем различен метод, при тях също е вид новост и предизвикателство, но се справят отлично".

Четири дни след началото на дистанционното обучение над 95 процента от училищата в област Кърджали вече прилагат тази форма на обучение. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината. Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08