Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 нови потвърдени случая на коронавирус у нас, трима вече са излекувани

| обновено на 20.03.20 в 23:04
Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

От 129 направени проби днес 17 са позитивни за Covid-19. Това каза ръководителят на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген. проф. Венцислав Мутафчийски.

Трима вече са излекуваните от коронвируса у нас, съобщи главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в предаването "Панорама" по БНТ.

За първия случай съобщи началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислава Мутафчийски - пациентка, настанена във ВМА.

„От нашите пациенти, които заявих, че поради доброто развитие на клиниката подлежат на изписване - след две последователни отрицателни проби едната пациентка, която беше придружител на доцентката, ще бъде изписана. При двама пациенти - въпреки доброто им състояние, пробите им остават положителни, затова все още няма да ги изписваме“, поясни ген. Мутафчийски.

Другите два случая на излекувани от Covid-19 са от заразените в Плевен пациенти, които също са дали по две отрицателни проби за коронавирус, посочи д-р Кунчев.

"Трябва да има оптимизъм в цялата работа. Аз съм убеден, че голямата част - 60-70% точно така ще завършат - с пълно оздравяване. Надали ще надминем този процент, който в другите страни - Азия, Европа - посочват - 2-3%. Въпросът е да запазим нашите родители, баби и дядовци. Там е насочено цялото ни усилие", каза д-р Кунчев.

В лабораторията на ВМА са установени седем положителни проби, в Националния център по заразни и паразитни болести - шест. Всички проби в Стара Загора са отрицателни. Във Варна от 20 проби - четири са положителни, като те са на контактни лица от Добрич.

С Добрич областните центрове с регистриран случай на Covid-19 станаха 10.

Най-тежко и към критично е състоянието на болния, интубиран в „Пирогов“.

Потвърди се положителната проба на пациента - беглец от „Пирогов“.

Ген. Мутафчиев поясни, че в България се намират резерви на хининови препарати

„Имаме към 35 000 дози, за 35 000 души, има възможност за производство на още. Даде се забрана за износ на такива медикаменти на хининова основа“.

Ген. Мутафчийски каза още, че е бил упълномощен от Кирил Домусчиев, че всички налични лекарства на хининова основа, които фирмата му е успяла да намери и изкупи, ще бъдат дарени на Министерството на здравеопазването за лечение на български граждани. Домусчиев ще дари и 5000 теста за коронавирус.

Водят се преговори с дистрибутори за доставка на хининов препарат, препоръчван от китайските лекари. Такъв в Европа се произвежда само във Франция в капацитет 1 милион дози месечно.

„Хининовото производно, засега му се причисляват добри ефекти в оздравителния процес, но не чудодейни“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

40 компании ще търсят нови кадри от АУБ на ежегодното кариерно събитие

Студентите от Американския университет в България се срещат с представители на 40 водещи национални и международни компании в традиционния "Панаир за професионална реализация". Кариерният форум, организиран от университета, се утвърди като ежегодна среща на бизнеса и академичната младеж, в търсене на успешна реализация на студентите. По..

публикувано на 26.03.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

Водач на е-тротинетка със спукана кост след катастрофа

Водач на електрическа тротинетка от Монтана е със спукана кост на крака след катастрофа с лека кола. Шофьорът на двуколесното превозно средство отнел предимство на автомобила Пътният инцидент е станал вчера след 16 часа в индустриалната зона на град Монтана. 30-годишен управлявал електрическа тротинетка не пропуснал дясностоящо на него..

публикувано на 26.03.25 в 10:13
Майк Уолц

Съветникът по националната сигурност на САЩ пое отговорността за гафа с чат групата

Съветникът на американския президент Доналд Тръмп по националната сигурност Майк Уолц каза, че поема цялата отговорност за пробив в сигурността, свързан с американските удари в Йемен, след като се оказа, че журналист е попаднал в групов чат, в които са се обсъждали военни планове часове преди извършването на операция срещу хутите. Гаф в..

публикувано на 26.03.25 в 10:00
Марина Стефанова

Изследване показва нагласите и практиките към екологичния начин на живот

В Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" ще бъдат представени резултатите от изследване върху нагласите и практиките на българите към екологичен начин на живот . "Барометър устойчиви потребители 2025" e национално представително проучване, което обхваща респонденти от различни възрастови групи, образователни нива,..

публикувано на 26.03.25 в 09:59

Двама депутати от МЕЧ положиха клетва. Ще имат ли ПГ?

Двама депутати от партия МЕЧ положиха клетва в Народното събрание. Иван Иванов и Пламен Петков от МЕЧ влизат в парламента след решение на ЦИК.  Депутатите приеха първа точка в днешното пленарно заседание да е проект на решение за възстановявате на парламентарната група "Морал, Единство, Чест". Депутатите решават дали да възстановят ПГ на МЕЧ..

публикувано на 26.03.25 в 09:57
Кольо Колев

Кольо Колев: Зад странното управляващо мнозинство стои обществено малцинство

"Светът се тресе. Поставя се под въпрос съществуването на НАТО, на ЕС. На този фон хората започват да се чудят – къде сме ръгнали с това евро,  не се ли качваш на "Титаник" точно преди да се нахака в айсберга, но от другата страна идва друг айсберг . Геополитическите турбуленции са изключително силни. На този фон  дребните политически играчи на..

публикувано на 26.03.25 в 09:53

В Кюстендил засаждат около 1000 дървета

Около 1000 различен вид фиданки ще бъдат засадени в Кюстендил, за да може да се възстанови и поддържа зелената система на града. На хълма Хисарлъка пък ще бъдат засадени 700 борчета, каза кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. В засаждането се включва и Младежкият център в града, с подкрепата на Общината започна инициатива за засаждане на..

публикувано на 26.03.25 в 09:49