Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът настоява за гарантиране на транспортните услуги по трансевропейските коридори

Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

Най-голямата подкрепа за бизнеса в периода на кризата, предизвикана от разпространението на коронавируса, е гарантирането на транспортните услуги по трансевропейските коридори, за да не се възпрепятства придвижването на стоки и суровини. Това посочват мениджърите на 96% от компаниите в анкета на Българската търговско-промишлена палата. На второ място – работодателите настояват държавата да съкрати сроковете за разплащане с бизнеса, за да се изчистят просрочените задължения. 

След обявяването на извънредното положение в страната наетите в 48 процента от фирмите работят на работното си място при спазване на изискваните хигиенни мерки. При 38% от компаниите служителите работят от дома, а 12 на сто от тях посочват, че са преустановили дейността си – или заради обявеното извънредно положение, или заради липсата на поръчки. При около 23 на сто от работодателите служителите са в платен отпуск, а при 18% – в неплатен. Работата с клиенти е ограничена до минимум. 

След направени изчисления от БТПП смятат, че 60-те процента на подкрепа за възнагражденията на служителите в доказано засегнатите от вируса компании може да бъде и по-голям. Едва под един процент от фирмите очакват положителен ефект от кризата. Бизнесът настоява още за откриването на телефонна линия и създаването на електронен адрес, на които компаниите да могат да изпращат въпроси и в кратки срокове да получават отговори.

В предаването "Нещо повече" икономистът Лъчезар Богданов коментира, че има мерки, които трябва много бързо да се вземат:

"Като непосредствена реакция на някакви негативни въздействия, които се проявяват заради блокирането на стопанския и обществения живот, а и международната търговия. Изобщо целият блокаж на Европа и на голяма част от света. Това са мерки, които трябва да гледат отвъд следващите една-две седмици, но отново са фокусирани върху смекчаване на удара и преодоляване на последствията от този икономически шок в следващите няколко месеца". 

Според икономиста в ситуацията на криза има много опити да се използва случаят, за да се предложат мерки, които са предлагани и преди това: "Всеки да си предложи или да си реши болките, които са го стягали още преди тази извънредна ситуация. Струва ми се, че не е точно сега моментът".

Интервю на Наталия Ганчовска с Лъчезар Богданов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50