Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на първия български оркестър - в книга на млада диригентка от Шумен

| обновено на 27.03.20 в 12:22
Калина Василева
Снимка: личен архив

Калина Василева работи като диригент на Симфониета - Шумен вече седма година. Израснала в семейството на оркестранти, като студентка в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" тя пише дисертация за историята на шуменските оркестри, затова няколко години по-късно нейният професор по дирижиране Пламен Джуров я подтиква да продължи да пише и така се появява книгата й със заглавие "Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес". По този начин подобаващо ще бъде отбелязана и 170-годишнината от създаването на първия оркестър в България през 1850 г.

„Всъщност много леко се получи – аз самата се изненадах от себе си, но заслугата е на проф. Джуров, защото той беше прочел магистърската ми работа и едно-две есета, които съм писала по други теми, и той просто откри моя талант за писане, така да се каже.“ - разказва Калина Василева, която днес е най-младият продължител на делото.

Признава, че приема това много отговорно: "Всичко е вдъхновяващо! Като се започне от факта, че още не сме имали дължава, а вече сме имали оркестър - и то с европейски инструменти, с европейска музика, която толкова бързо е навлязла в живота на хората, а преди това е била напълно непознато усещане и преживяване. Този дух, който се наблюдава в поколенията и който се предава - това са фамилии като Дюкмеджиеви, като Стоянови, като Владигерови, всички те тръгнали от Шумен и пренесли се през поколенията точно в музикалните среди, и стигнали до най-високо европейско ниво. Наистина всичко това е много вдъхновяващо за млад музикант като мен."

Калина Василева прави първите си професионални стъпки в музиката като флейтистка. Завършва Музикалната академия в класа на проф. Лидия Ошавкова и дори свири един сезон в оркестъра на Софийската опера и балет. Била е солистка на Академичния симфоничен оркестър, на Симфониета - Шумен, камерния оркестър „Орфей“ - Перник, Разградската филхармония. Когато решава да опита с дирижиране, преди нея в Академията от много години не е имало жени. Нейни ментори са проф. Пламен Джуров и ас. Георги Патриков. Маестро Станислав Ушев й гласува доверие и й предлага назначение в родния Шумен. "Аз имах притеснения, честно казано, преди първата репетиция. Бях изпаднала в дълбок размисъл как ще ме приеме оркестърът, как ще се почувствам. Истината е, че още в първата минута работата тръгна и се приехме взаимно. И се чувствам като в собственото си семейство. Разбира се, важно е да отбележа, че аз съм израснала в Шумен и в този оркестър."

За съжаление, книгата на Калина Василева не успя да достигне до читателската аудитория, защото официалното й представяне в Шумен и в Русе, в рамките на фестивала "Мартенски музикални дни", беше отложено заради мерките против разпространение на коронавируса. Остава надеждата този кризисен период да отмине и да бъдат осъществени заплануваните срещи по време на "Варненско лято" и "Софийски музикални седмици".

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" младата диригентка разказа интересни подробности за книгата си и за работата си в Шумен. Чуйте интервюто и записи от архивите на Шуменската филхармония в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35