Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече ли се ползват електронни услуги в ситуация на пандемия

Снимка: Държавна агенция „Електронно управление”

При кризата с разпространението на коронавирус и ограниченията за социална дистанция започнахме да ползваме повече електронни услуги. През изминалата седмица в системата за електронно връчване са регистрирани 146 профила на юридически лица. Общо броят на профилите е над 42 000.

"Чрез тази система се предоставя възможност за взаимодействие по електронен път между граждани, бизнес и администрация. Като изпращането и получаването на съобщенията се удостоверява с квалифициран електронен печат на държавната агенция (Държавна агенция "Електронно управление")", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Николай Минев, директор на Дирекция "Единен системен интегратор" в Държавната агенция "Електронно управление".

През последната седмица са се регистрирали повече от 20 общини, които предоставят 143 общински услуги по електронен път. Общо 51 общини са се присъединили. Много са електронните услуги, които започнаха все по-често да се заявяват централизирано от едно място.

"Но услугата, която към момента бе разработена и стартира нейното предоставяне от 18 март, е подаване на заявления за регистрация на търсещи работа лица", изтъкна Минев.

Чрез портала egov.bg е осигурен достъп до сайта на Агенцията по заетостта. Там има пълна информация за заявленията, които трябва да се попълнят.

"Дали е полезна тази услуга или не, дали гражданите са узрели по електронен път да си взаимодействат с администрацията, говорят цифрите - 1168 пъти е заявена тази услуга от 18 март, когато беше пусната", подчерта Николай Минев.

Осигурена е възможност по електронен път да се подаде в НОИ заявление за парично обезщетение за безработица. Регистърът на търсещите работа лица, подържан от Агенцията по заетостта, е присъединен към системата за междурегистров обмен. Гражданите могат да видят техния статус, да проверят и сверят данните, които са вписани за тях.

Все още не е възможно чрез портала egov.bg да се провери здравния статус на мнозинството от гражданите. Това е възможно само за хората с увреждания.

Студентката по архитектура във Виена Тити Петрова се сблъска с липсата на възможност да потвърди онлайн това, че е студентка, за да има здравни осигуровки.
   

"Проблемът с това е, че всеки семестър се повтаря една процедура, която коства преди всичко време и тази процедура е свързана с превод на потвърждение на това, че си студент за съответния семестър,  след това едно разхождане до офиса, който е на НАП, за да може да се подаде този документ с превод, с всички срокове", разказа Тити Петрова.

Продължава идентифицирането на важни за гражданите и бизнеса услуги, които е необходимо да се предоставят по електронен път.

"Доста е труден пътят, доста трудно успяваме да убедим администрациите, че това е необходимо за гражданите, за бизнеса, за да бъдат разработени такъв тип услуги", изтъкна Николай Минев.

Интервютата и анкетата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51