Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страхът от коронавирус може да срине първичната помощ заради масовия отлив на пациенти

Общопрактикуващите лекари сами се снабдяват с предпазни средства

Д-р Емил Миленков
Снимка: Личен архив

Пациенти с различни заболявания масово не търсят лекарска помощ, защото се страхуват да не се заразят с коронавирус. За това алармираха от Сдружението на общопрактикуващите лекари във Враца. Страхът от коронавирус може да срине първичната помощ заради масовия отлив на пациенти.

"То не само при нас, но и в повечето здравни заведения - отливът на пациенти, които се страхуват от тази ситуация, което довежда до други последици, тъй като не само коронавирусът е състояние, което подлежи на лекарски контрол. Има и много други хронични заболявания", коментира д-р Емил Миленков, председател на Асоциацията на общопрактикуващите лекари във Враца.

Д-р Миленков призова пациентите, които имат здравословни проблеми, да потърсят личния си лекар по телефона, за да получат указания.

Личните лекари също търпят финансови загуби от ограниченията заради разпространението на коронавируса.

"Ние също търпим загуби, както и фирмите, които са спрели производство. При нас липсата на възможност за провеждане на профилактични прегледи, имунизации на децата и други дейности води до спад и на нашите приходи. Този месец може да се компенсира по някакъв начин, но следващите, ако продължи малко по-дълго време, нещата ще станат много сериозни и може някоя практика да стигне дори и до закриване", предупреди лекарят.

Освен медицинските специалисти от спешната помощ, личните лекари също са на предния фронт.

"Досега бяхме някак си на втора линия оставени - не се коментираше за нашите условия на работа, тъй като ние сме изправени в пряк контакт с пристигащите от чужбина наши съграждани, които се прибират от ендемични райони", изтъкна д-р Емил Миленков.

Засега личните лекари не получават предпазни средства.

"Оставени сме, както се казва, на произвола на съдбата - сами да си доставяме маски, ръкавици, шлемове, дезинфекционни разтвори, докато на други учреждения и здравни заведения им се дават директно -  дали от министерство, дали по друга линия, нямам представа, но време е вече и на нас да се обърне внимание."

Според д-р Емил Миленков и личните лекари трябва да бъдат включени в по-масовия скрининг на хората от рискови групи на първа линия.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19