Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Диана Йонова: Селенът има влияние върху коронавирусите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Селенът има влияние върху RNK-вирусите". Това каза пред БНР проф. Диана Йонова от Университетска болница "Лозенец" за връзката между селеновия дефицит и RNK-вирусите, какъвто е коронавирусът. Тя посочи, че е срещнала този факт в научни публикации.

По думите ѝ Covid-19 и SARS, който е тежък респираторен синдром, предизвикан от друг коронавирус, имат 75-80% генетично подобен материал, което е много висок дял:

"Самият SARS е в групата на RNK-вирусите, за които има изследвания, доказващи селенов дефицит".

В предаването "Нещо повече" тя посочи, че има и друга теза, според която вирусът предизвиква селенов дефицит. Има проучване, че хора с нормален селен в кръвта и ензимите при наличие на коронавирусна инфекция количеството на селена може да спадне почти на половината". 

Проф. Йонова посочи данни, за които има голяма литературна справка, за това, че Италия, половината от Испания и голяма част от Франция имат почви, които най-вероятно правят селена неизползваем от растенията, а от растенията селенът би трябвало да отива в животните, чрез храната, оттам и в хората:

"Най-много селен се съдържа в белтъците и в някои растения - зърнени храни, ядки", уточни проф. Диана Йонова и добави, че за поддържане на селеновото ниво в организма се препоръчва по един бразилски орех на ден.  

Богати на селен храни са прясната риба, особено риба тон, яйцата и най-вече ядките и зърнените храни.  

Хипотезата е, че селенът има вероятност да бъде един предпазител от лоши мутации на вируса, обясни проф. Йонова:

"Дори и това да не е вярно, селенът е един от най-добрите антиоксиданти и имуномодулатори, така че в профилактични дози е добре да се приема".

Доказано е, че селенът и витамин Е, в комбинация, имат много по-добър ефект, посочи тя, но уточни, че е важно количеството да е колкото е профилактичната доза - от 50 до 100 микрограма.

Проф. Йонова препоръча и прием на витамин D.

Според нея мерките, които се налагат в страната, са достатъчни и трябва да се спазват стриктно. Тя обаче посочи че лични лекари работят без предпазни средства, а ако искат да си направят тест за коронавирус, трябва да отидат в честна лаборатория и да си платят. 

Цялото интервю на Людмила Железова с проф. Диана Йонова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48