След седемчасово заседание, основната част от което беше закрито за медиите, Висшият съдебен съвет реши да прекрати договора за поддръжка на системата за случайно разпределение на делата с фирмата „Смарт системс“.
Съдебните кадровици ще търсят специалисти, които да отстранят уязвимостите в системата, открити при проверка от външни експерти.
По думите на представляващия Съвета Боян Магдалинчев откритите уязвимости са 23:
"Единадесет са с висок риск, два са със среден, девет - с нисък. Одиторите са категорични, че през 2016 е имало външен опит за влизане в системата, който обаче не е бил успешен."
За проблеми в системата за случайно разпределение на делата стана ясно миналия петък, когато от прокуратурата обявиха, че е образувано досъдебно производство за компютърно престъпление.
След продължителен процедурен спор мнозинството във Висшия съдебен съвет реши одитният доклад за сигурността на случайното разпределение на делата да се обсъжда на закрито заседание.
Един от аргументите в полза на това решение беше, че докладът е послужил за образуване на досъдебно производство и е станал част от доказателствата по делото.
В рамките на двучасовата открита част на заседанието на няколко пъти съдебните кадровици си отправиха и лични нападки.
Реплики си размениха председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов и главният прокурор Иван Гешев:
“Най-важното нещо, което е какво ще е след този доклад – какво ще се случва, дали ще се ъпгрейдва системата, дали ще се преминава към нов доставчик, дали ще бъде модул в новата система – това са основните въпроси“, каза Панов.
“Вторият проблем обаче, който по важност стои, е какво се е случило тези пет години, как са разпределени делата през този период, как е въведена тази система – дали е въведена под политически натиск на един министър на правосъдието, мисля че се казваше Христо Иванов. Възникват и много други въпроси, но предполагам, че никой няма да ми отговори на тези въпроси“, коментира Гешев.Според мнозинството съдебните кадровици, тъй като докладът е послужил като основание за образуване на досъдебно производство, обсъждането му не може да публично.
Противниците на закритото заседание пък се мотивираха с високия обществен интерес към темата за случайното разпределение на делата.
Освен дали заседанието да е публично или закрито съдебните кадровици спориха и дали да се изслушат авторите на системата за случайно разпределение на делата.
Част от аргументите в посока на публичността бяха интервюта на членове на ВСС, в който се коментират констатации от доклада. Аргумент за закритост на дебата беше, че няма разрешение на наблюдаващия прокурор.
И още един аргумент, огласен от главния прокурор Иван Гешев - публичността би извадила наяве къде точно са уязвимостите на системата за случайно разпределение на делата:
„Нашата работа не е да обучаваме цяла България по какъв начин може да се влезе в Централизираната система за разпределение на делата. А това, което виждам в доклада е, че всеки с някакви елементарни компютърни умения - седми или осми клас, може да го направи елементарно, ако разполага с квалифициран електронен подпис“.
„Не е вярно и е уронващо престижа на съдебната власт да се твърди, че непрекъснато е прониквано в тази система, че непрекъснато е манипулиран случайният подбор. Тежко уронващо престижа на съдебната власт е подобно изявление!" - така опонира на Гешев, позовавайки се на изводи в одитния доклад членът на ВСС Атанаска Дишева.
Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит - грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..
Общини от Кюстендилско се включват в кампанията срещу употребата на вейпове под надслов #НеДишайСмърт. Тя насочена срещу нарастващата употреба на вейп устройства с неустановено и често опасно съдържание от деца и младежи. По общини се организират срещи с представители на полицията и прокуратурата, педагози и психолози, за да се обмислят..
Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 26,5 млрд. лева – това сочат данните на Комисията за финансов надзор към 31 декември 2024 г. За една година те бележат ръст от близо 16% или над 3 млрд. лева. С най-голям дял от близо 87 процента са средствата в най-масовите, универсални фондове, в които задължително се осигуряват всички..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..