Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благоевград успя да осигури достъп до интернет за дигиталното обучение

Савина Топурска: Докато уча в Париж мисля за родния ми град. Радвам се на успеха на инициативата ми "Педагогическа солидарност

Снимка: БГНЕС

Българка от Франция започна инициатива за осигуряване на условия за дигитално обучение от дистанция за учениците от бедни семейства, които не разполагат с лаптопи, таблети и домашен интернет. 
Савина Топурска е студент по фотография и съвременно изкуство в парижки университет, сътрудник е на Софийския дискусионен форум.

Близо 2 хиляди учители в България нямат техническа възможност да работят дистанционно. Около 70 хиляди са учениците, които са технологично възпрепятствани да учат онлайн, сочи справка на МОН.

„Реших да се насоча към българските ученици, тъй като за мен е много важно да поддържам връзката между Франция и България“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Савина Топурска, която адресира писма по темата до българските евродепутати и еврокомисар Мария Габриел.

Савина Топурска

Родом тя е от Благоевград, затова и инициативата ѝ започва тъкмо там. Савина предлага на местния регионален инспекторат по образованието да бъде връзка между институциите и дарителите.

Топурска отправя апел и към хората, разполагащи с непотребни, но работещи устройства, ако желаят да ги дарят за нуждите на учениците в технологично неравностойно положение.

Ако преди 3-4-5 месеца или година възприемахме електронното образование като теория, то новите реалности ни накараха да го приведем в действие, свидетелства Ивайло Златанов, началник на Регионалното управление по образованието в Благоевград.

„В рамките на няколко дни стартирахме - къде по-плахо, къде по-уверено и към днешна дата всички 128 училища на територията на област Благоевград провеждат, категорично, обучение в електронна среда от разстояние“, заяви той пред „Хоризонт“.

Най-голяма потребност и дефицит на устройства и достъп до интернет има в семействата с нисък социален статус. Те са най-вече в малки населени места със силно замрял стопански живот, а районът на Благоевград изобилства от такива населени места, посочи Златанов.

Преди седмица картината е била следната: 1681 ученици без устройство и 1345 без интернет. Предстои броят им да бъде намален, категоричен е Ивайло Златанов.

Договорена е по-ниска цена за достъп до интернет. Един от мобилните оператори е проявил съпричастност и е приел предложението да се предостави краткосрочно, докато трае извънредното положение, достъп до мрежата на по-ниски цени, съобщи началникът на РУО – Благоевград.

„И не в малък размер - 20 хиляди мегабайта обем на информация, която да се пренася през мобилните карти“, уточни Златанов.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17