Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антония Първанова: Епидемиологията е математиката на здравеопазването

Няма да се случат прогнозите на математическите модели, смята тя

Снимка: БГНЕС

"Епидемиологията е изключително точна наука - тя е математиката на медицината, въобще на здравеопазването. Ще станат ясни абсолютно всички числа - както колко души са се заразили, как точно са се заразили, колко са преболедували, колко от тях са били асимптомни, колко са починали, защо са починали, с какви видове усложнения, какво се случва след това с вируса. Това ще се случи със сигурност. Както и ще започнат да се правят и изчисления какви средства са заделени - защо този път са толкова, а предишен път са били различни. И ще се търси отговорност". Това каза пред БНР д-р Антония Първанова - работила като експерт в европейски епидемиологични организации, бивш депутат и евродепутат, в коментар на позицията на Доналд Тръмп, който обвини СЗО в провал в тази пандемия.

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че спира вноските на страната към Световната здравна организация заради "многото допуснати грешки" по време на пандемията от коронавирус. Първанова коментира, че не е изненадваща позицията на президента на САЩ и уточни, че сме свикнали той да прави каквото си поиска, а аргументите му не винаги почиват на реални факти:

"Тръмп просто използва тази ситуация, за да постигне своята икономическа, политическа и геостратегическа цел".

Първанова изказа съмнение в прогнозите на математическите модели за развитието на епидемията от Covid-19 в България и каза, че нищо от това няма да се случи. Според нея е важно обаче да се носи отговорност.

Тя коментира, че балансът между надценяването и неглижирането на една опасност се постига с базиране на науката и на опита:

"Никой не може да ме убеди, че решенията са адекватни и че заради това, че всички сме затворени вкъщи, затова има толкова малко починали от коронавируса. Не, не е заради това!", категорично заяви тя.

В предаването "Нещо повече" д-р Първанова припомни, че СЗО не посмя да обяви пандемия през 2009-а година за епидемията от свински грип, която тръгна от Мексико:

"Тогава се заразиха някъде около 1,5 милиарда души в цял свят, а починалите са над 575 хиляди души. В пъти е разликата със сегашното положение".

По думите ѝ тогава имаше сътресения в СЗО, защото не успя да представи убедителни аргументи, но беше направен опит за натиск върху страните от ЕС, а и в цял свят, правителствата да се запасят с ваксини и с Тамифлу.

"Епидемията премина и тези, които се презапасиха, изтече срокът на годност на дозите Тамифлу и някои министри си отидоха, включително и българският. Също си отидоха и хора от ръководството на СЗО", коментира д-р Първанова.

Според нея мерките на СЗО сега са като компенсация за неадекватната реакция през 2009-а година.

Цялото интервю на Диана Янкулова с д-р Антония Първанова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анджей Дуда и Доналд Тръмп, 2020 г.

Полският президент Дуда вероятно ще се срещне с Тръмп в събота

Президентът на Полша Анджей Дуда ще пътува до Съединените щати, за да се срещне с президента Доналд Тръмп в събота, заяви дипломатически източник пред Полската агенция по печата (PAP). Според информацията, срещата се очаква да се състои в Белия дом в 13.30 ч. местно време. Други полски медии обаче споделиха, че двамата лидери може да се..

публикувано на 21.02.25 в 19:51
Германският канцлер Олаф Шолц (вляво) и президентът на Украйна Володомир Зеленски - Киев, 2 декември 2024

Шолц: Киев трябва да има място на масата за преговори. Тръмп: Не мисля, че е важно

Украйна трябва да участва в бъдещите преговори за мир - за това са се договорили украинският президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц в телефонен разговор. Киев трябва да има място на масата за преговори, се казва в изявлението на германското правителство, цитирано от Ройтерс. В същото време американският президент Доналд Тръмп..

публикувано на 21.02.25 в 19:32
Атанас Стоянов, кмет на Сандански

Среща на кмета на Сандански с редица институции във връзка с отравянето на бездомни кучета

Кметът на Сандански Атанас Стоянов е провел работна среща с началника на полицейското управление, охранителна полиция и ветеринарни лекари от Агенцията по безопасност на храните във връзка с отравянето на над 15 бездомни кучета в курортния град. Първите сигнали за намерени мъртви, или агонизиращи животни в градския парк са били подадени от..

публикувано на 21.02.25 в 19:32

Ангел Забуртов e новият заместник-министър на транспорта

Ангел Забуртов e назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията, със заповед на премиера Росен Желязков.  От длъжността е освободен Живко Петров, съобщават от правителствената информационна служба.  Забуртов е бил генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Работил е и в частния сектор. Завършил е..

публикувано на 21.02.25 в 19:02

Георги Стайков: За добър филм са нужни 3 неща - добър сценарий, добър сценарий, добър сценарий

Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях. Това мнение сподели актьорът Георги Стайков в интервю пред БНР. В кариерата си той има 69 филма. На 26 години играе Ростислав във филма "Вчера" и негови са емблематичните реплики "Само от добър..

публикувано на 21.02.25 в 18:56

Инспекцията по труда пак ще прави "бързи проверки" в извънработно време

И през тази година Главната инспекция по труда ще извършва така наречените "бързи проверки" в извънработно време, само за наличие на трудови договори в проверяваните обекти. Това е записано в Планът за работата на контролния орган за 2025 година.   Ограничаването на недекларирания труд във всичките му проявления като прикрито реално работно време,..

публикувано на 21.02.25 в 18:49
Снимката е илюстративна.

3,1 по Рихтер е разлюля Пловдив

Земетресение с магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер е регистрирано край Пловдив, съобщи Националният институт по геофизика, геодезия и география към БАН.  Трусът е регистриран в 16:39 часа.  Епицентърът е на 5 километра югоизточно от областния град.  Няма информация за нанесени щети.

публикувано на 21.02.25 в 18:35