Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ал. Богоявленски: В Източна Европа мерките са по-строги, но не се спазват стриктно

Виждаме най-сериозната криза в историята на авиацията, заяви той

Александър Богоявленски
Снимка: БНТ

"Колкото по в източна посока летим, толкова по-строги стават мерките, но от друга страна - на място не се приемат толкова на сериозно и не се спазват в степента, в която бихме искали всички". Това каза пред БНР пилотът и авиожурналист Александър Богоявленски. Според него това се дължи на различното възпитание, което има в страните от Източна Европа, за разлика от Западна:

"В Германия виждаме много по-сериозни нива на дисциплинираност от страна на обществото. Много от мерките, които са само препоръчителни, отново се спазват от огромното мнозинство от хората там, което води след себе си и съответните резултати в борбата с разпространяването на заразата с Covid-19".

Пилотът посочи в предаването "Хоризонт за вас", че в момента карго авиацията изнася на гърба си цялото летене:

"Карго авиацията е на предела на възможностите и на капацитета си. Най-големият карго оператор в света беше принуден да извади от "пенсиониране" някои от своите самолети, които вече бяха изпратени в пустинята. Търсенето на товари по въздух е огромно, а само до миналата година имаше спадове". 

По думите му преминаването на границите по въздух е най-лесно и затова товарните пратки са предимно насочени към авиацията.

Той изтъкна, че още на ранна фаза на пандемията са били въведени мерки в авиацията - екипажите имат предпазни средства, самолетите се дизинфекцират на всеки 24 часа или след всеки полет:

"Всички авиокомпании, които продължават да летят, са взели всички необходими предпазни мерки за своите екипажи и служители. Същото се случва и на летищата и хъбовете, от които се лети. Не е същото за пътническите превози и терминали. Мерките ги има на хартия, но не се спазват достатъчно адекватно".

От 20 000 активни самолети в световния флот на земята сега са 14 000, изтъкна Богоявленски и уточни, че това води до намаляване на вредните емисии и до прочистване на въздуха. Според него това трябва да накара всеки от нас да се замисли какво човечеството причинява на природата, а всъщност и на себе си.

Той прогнозира бавно възстановяване на сектора "Авиация" след кризата с коронавируса и сериозно разместване на авиационния пазар: "Ще има фалити, те вече започнаха, ще има сливания, ще има одържавявания на компании". 

По данни на Международната асоциация на авиокомпаниите към дата 16-и април загубите са от порядъка от 330-350 милиарда евро и то само за авиокомпаниите. Загубите за всички свързани с авиационния сектор компании могат да достигнат 3 трилиона.

"Виждаме най-сериозната криза в историята на авиацията от нейното създаване", обобщи пилотът и авиожурналист. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Александър Богоявленски в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доклад на ЕК очертава основните предизвикателства пред България

Дигиталното обучение на възрастни, слабият прием на деца в ясли под 3 години и високият процент на младежи, които нито учат, нито работят - това са основните предизвикателства пред България, посочени във втория пакет на Европейския есенен семестър. "България е изправена пред предизвикателства, свързани с обучението, които се отразяват на..

публикувано на 18.12.24 в 12:19
Румен Радев с Виктор Орбан в Будапеща.

Румен Радев и Виктор Орбан ще обсъдят двустранните отношения и регионалната сигурност

На 20 декември, петък, в 12.30 часа президентът Румен Радев ще се срещне на "Дондуков" 2 с министър-председателя на Унгария Виктор Орбан, който ще бъде на посещение у нас по покана на българския президент, съобщиха от пресцентъра на държавния глава. Последващо задълбочаване на приятелските двустранни отношения между България и Унгария, теми..

публикувано на 18.12.24 в 12:06
Саломе Зурабишвили в Европейския парламент, 18 декември 2024 г.

Президентката на Грузия поиска в Европарламента подкрепа за европейското бъдеще на страната си

Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили настоя Европа да играе по-категорична роля срещу управляващите в страната, които спират проевропейското ѝ бъдеще. В реч пред Европейския парламент в Страсбург, тя определи решенията на министрите на външните работи от понеделник като първа, но недостатъчна стъпка. "Европа е предпочитана дестинация за..

публикувано на 18.12.24 в 11:33
Таблото с коригиран шрифт

Спор в НС за големината на цифрите и буквите в електронното табло

Спор за шрифта и големината на цифрите и буквите в електронното табло, на което се изписват резултатите от гласуванията, доведе до прекъсване на заседанието, обвинения в партийна пристрастност и промяна в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Повод стана изписването на пълното наименование на парламентарната група на..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Главчев увери: Средства за асистирана репродуктивност до края на годината има

Служебният премиер Димитър Главчев увери, че средства за асистирана репродуктивност до края на годината има. Той определи като спекулации  твърденията на кого са дадени и на кого не.  Главчев напомни, че разходната част на проекта за бюджет за следващата година е плод на решения, приети от предходните парламенти. След бурната политическа..

публикувано на 18.12.24 в 11:24

Да удължат ли учебната година?

Има ли вероятност и възможност учебната година да бъде удължена с около седмица? Темата попада за пореден път във фокуса на общественото внимание. Миналата седмица министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков коментира, че е изключително важно да има дебат по темата, в който да се включат учители, родители, ученици . До..

публикувано на 18.12.24 в 11:20

Съкращения в дърводобивните и дървопреработвателни фирми и предприятия в Кюстендилско

Започват масови съкращения в дърводобивните и дървопреработвателните фирми и предприятия  в Кюстендилско - така е заради продължаващата с месеци криза в сектора, коментираха за БНР от сдружението Форест БГ с над 30 членуващи фирми. Вече има освободени работници, отбеляза председателят на сдружението Георги Георгиев. Проблемът, който не се..

публикувано на 18.12.24 в 10:53