Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ал. Богоявленски: В Източна Европа мерките са по-строги, но не се спазват стриктно

Виждаме най-сериозната криза в историята на авиацията, заяви той

Александър Богоявленски
Снимка: БНТ

"Колкото по в източна посока летим, толкова по-строги стават мерките, но от друга страна - на място не се приемат толкова на сериозно и не се спазват в степента, в която бихме искали всички". Това каза пред БНР пилотът и авиожурналист Александър Богоявленски. Според него това се дължи на различното възпитание, което има в страните от Източна Европа, за разлика от Западна:

"В Германия виждаме много по-сериозни нива на дисциплинираност от страна на обществото. Много от мерките, които са само препоръчителни, отново се спазват от огромното мнозинство от хората там, което води след себе си и съответните резултати в борбата с разпространяването на заразата с Covid-19".

Пилотът посочи в предаването "Хоризонт за вас", че в момента карго авиацията изнася на гърба си цялото летене:

"Карго авиацията е на предела на възможностите и на капацитета си. Най-големият карго оператор в света беше принуден да извади от "пенсиониране" някои от своите самолети, които вече бяха изпратени в пустинята. Търсенето на товари по въздух е огромно, а само до миналата година имаше спадове". 

По думите му преминаването на границите по въздух е най-лесно и затова товарните пратки са предимно насочени към авиацията.

Той изтъкна, че още на ранна фаза на пандемията са били въведени мерки в авиацията - екипажите имат предпазни средства, самолетите се дизинфекцират на всеки 24 часа или след всеки полет:

"Всички авиокомпании, които продължават да летят, са взели всички необходими предпазни мерки за своите екипажи и служители. Същото се случва и на летищата и хъбовете, от които се лети. Не е същото за пътническите превози и терминали. Мерките ги има на хартия, но не се спазват достатъчно адекватно".

От 20 000 активни самолети в световния флот на земята сега са 14 000, изтъкна Богоявленски и уточни, че това води до намаляване на вредните емисии и до прочистване на въздуха. Според него това трябва да накара всеки от нас да се замисли какво човечеството причинява на природата, а всъщност и на себе си.

Той прогнозира бавно възстановяване на сектора "Авиация" след кризата с коронавируса и сериозно разместване на авиационния пазар: "Ще има фалити, те вече започнаха, ще има сливания, ще има одържавявания на компании". 

По данни на Международната асоциация на авиокомпаниите към дата 16-и април загубите са от порядъка от 330-350 милиарда евро и то само за авиокомпаниите. Загубите за всички свързани с авиационния сектор компании могат да достигнат 3 трилиона.

"Виждаме най-сериозната криза в историята на авиацията от нейното създаване", обобщи пилотът и авиожурналист. 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Александър Богоявленски в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04