Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЗО в битката между САЩ и Китай

Стефан Тафров и Нако Стефанов пред БНР

Тедрос Аданом Гебрейесус - генерален директор на СЗО
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"СЗО е от специализираните организации на ООН, които като цяло имат добра репутация, тъй като винаги се придържа към една експертна линия". Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров, който два пъти е бил посланик на България в ООН.

Той коментира, че Китай има много силно влияние в момента в СЗО и припомни, че предишната генерална директорка (два мандата) на Световната здравна организация беше китайка:

"В началните фази на епидемията от Covid-19 СЗО беше проводник на китайските тези, че заразата не се предава от човек на човек. Отне известно време на организацията, за да признае фактите, а поддържаше китайската линия".

Стефан Тафров

Тафров припомни, че в същото това време и Доналд Тръмп също е подценявал епидемията:

"Подходът на СЗО, след като обяви пандемията, е добър. Тя изпълнява функциите си при нейния бюджет, за който тя казва, че ѝ липсват около 1 млрд. долара, за да продължи да функционира. САЩ имат изостанали вноски, неизплатени. Президентът Тръмп прекрати финансирането на СО, тъй като той е изразител на традиционните крайнодесни критики към ООН, които виждат в организацията една излишна структура. Освен това, много е удобно политически да прехвърлиш вината за собствените си несполуки за справяне с епидемията, какъвто е случаят с Тръмп, който дълго време я омаловажаваше, към някакъв външен източник".

По думите на дипломата САЩ са загубили влиянието си СЗО в много критичен момент:

"Частното лице Бил Гейтс дава една пета от това, което неговата страна дава за СЗО", заяви Стефан Тафров. 

Той подчерта, че е безотговорно да се саботира една световна организация, която води много други здравни битки в държави, в които тя замества националните здравни системи. Дипломатът прогнозира, че ако Тръмп спечели втори президентски мандат, това ще отслаби влиянието на САЩ и изобщо на Запада в света.

В предаването "12+3" проф. Нако Стефанов, анализатор на Азия, коментира, че още през 2014-а година, когато Китай изпревари САЩ по БВП, той започна да се разглежда от Запада като заплаха:

"Търговската война между Щатите и Китай премина вече в информационна, да не кажа - хибридна, тъй като става дума за конкретни действия. В САЩ се постави въпросът за отговорността на Китай за пандемията и от тази гледна точка  - да се даде на съд Китай, а сумата, която се предлага да не се даде на Китай, е именно 1,2 трилиона долара, това е сумата на тези държавни облигации, които Китай е закупил от САЩ".

Той определи и геостратегическите битки, които отдавна се водят между двете държави, като хибридни

"Глобалната криза не започна с коронавируса. Той даже не е и спусковият механизъм, а просто усили онези негативни явления, които бяха започнали далеч преди пандемията", каза той и припомни за рецесията, която по думите му вече беше обхванала Европейския съюз. 

Проф. Стефанов коментира още, че ако сравним с ЕС, ще видим, че Азия се е справила много по-добре с епидемията от коронавируса.

Интервюта на Даниела Якова със Стефан Тафров и проф. Нако Стефанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Нако Стефанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли, съобщава БТА.  Правителство даде зелена светлина на новия ценоразпис на държавната компания "Путеви Сърбие".  Цената за ползване на магистралата от Белград до Цариброд вече ще бъде 1670 динара или около 14 евро, а за магистралата Белград - Ниш - близо 10 евро. В Сърбия днес беше дадено..

публикувано на 06.07.24 в 20:47

Интензивен трафик на част от граничните пунктове

Интензивен е трафикът на част от граничните пунктове на границите ни с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, съобщават от "Гранична полиция".  На "Кулата" трафикът е интензивен в посока България. През пунктовете "Маказа", "Златоград" и "Ивайловград" могат да преминават само леки коли и микробуси.  Интензивен трафик на леки автомобили в посока България има..

публикувано на 06.07.24 в 20:40

Национален протест на мигранти - работници в италианския град Латина

В италианския град Латина се проведе национален протест на мигрантите – работници, в голямата си част работещи на черно. Той бе организиран от най-големия синдикат "Италианска генерална конфедерация на труда" ( CGIL). Присъстваха и представители на опозицията. Демонстрацията се проведе под лозунга "Спиране на система за правене на бизнес,..

публикувано на 06.07.24 в 20:36

13 загинали при израелски удар срещу училище в Газа

Най-малко 13 души са загинали при израелски удар срещу училище в Газа, в което са приютени разселени палестинци в Ал Нусейрат в централната част на Газа, съобщава Ройтерс, позовавайки се на официална местна информационна агенция. Израелските военни съобщиха, че проверяват информацията. Атаката идва, след като по-рано палестинското ислямистко движение..

публикувано на 06.07.24 в 20:22

Домашен арест за жена от Монтана, издирвана за предполагаемо съучастие в трафик на хора

Окръжен съд-Монтана постанови "домашен арест" на жена от Монтана, издирвана от гръцките власти за предполагаемо съучастие в трафик на хора. Окръжен съд-Монтана отказа искането на Окръжна прокуратура за вземане на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на В. Й. А. от Монтана, като взе по-лека - "домашен арест"...

публикувано на 06.07.24 в 20:16

4 хиляди участници в международния фолклорен конкурс "Пауталия-2024" в Кюстендил

Около 4 хидяли индивидуални изпълнитеил и групи участват в международния фолклорен хестивал "Пауталия-2024",чието 18-о издание ще продължи и утре на две сцени - на сцена "Олга Борисова" до площад "Велбъжд" и в читалище "Пробуда-1961" в Кюстендил.  За пръв път участва и група от Швейцария, която представя обработен български фолклор...

публикувано на 06.07.24 в 20:05

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи в морските спортове

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи при туристи, упражняващи различни морски спортове. Променят условията за наемане на морски съдове. "Морето не е опасно, опасно е поведението на хората, когато влизат в него", това е любимият израз на гръцките моряци. Тази година от началото на сезона зачестиха тежките случаи на..

публикувано на 06.07.24 в 19:58