В дните на здравната криза и в сложните времена на извънредно положение българското общество ежедневно става свидетел на безпрецедентни дарителски акции от политически партии и техни представители за болници, центрове на Спешна помощ, за нуждаещи се и за социално слаби хора.
Какво се крие зад дарителството на политиците, какви въпроси възникват сред анализаторите и може ли даренията на политиците да бъдат индулгенции?
Дарителството в своята същност е акт на благотворителност, хуманитарна помощ или принос за дадена кауза. Всеобщо е мнението, че е благородно да се дарява и да се помага. В дните на извънредното положение обаче не може да не се отчете внушителната активност на родните политици, които правят дарения и в най-закътаните части на страната.
Дарителските акции прегряват пресцентровете на водещите политически сили в страната, а медиите щателно получават информация за финансови дарения за болници, за центрове на Спешна помощ, дарения на апарати за обдишване, тестове, маски, предпазни шлемове и облекла, дезинфектанти, на компютри, на чанти с хранителни продукти - основно олио, брашно, боб, леща, макарони, консерви, козунаци, като някои политически сили изтъкват, че продуктите са "родно производство". Има информация и за дарение от депутат от по-малка партия в управляващата коалиция - на 1 тон брашно за хората в село до София.
Определени медии дори имат рубрики и статии, озаглавени "Големите дарители", в които съобщават за дарения не само от политици, но и от страна на бизнеса.
Политици даряваха заплатите си, докато накрая се отказаха изцяло от тях в полза на нуждите за борба с коронавируса.
Обществото остава с усещането, че се води всекидневна надпревара за доброто. Синдромът не подмина и Народното събрание, когато ярко се очерта сблъсъкът между ДПС и "Воля":
"Най-големият дарител в страната е депутат от ДПС - Делян Пеевски", каза Йордан Цонев от ДПС. Лидерът на "Воля" Веселин Марешки:
"Само че някои напоително ги отразяват в медиите, а някои остават анонимни".
Иначе, медийни публикации вече отчитат, че най-големият дарител - депутатът от ДСП Делян Пеевски, за малко повече от месец вече е дал над 3 милиона лева и продължава да дарява за битката с Covid-19.
Адвокатът Александър Кашъмов, правен експерт в "Програма достъп до информация", изтъквайки, че даренията са благородство, което задължително трябва да бъде зачетено, подчертава, че трябва да гледаме на дарителството и с необходимото внимание.
Българското законодателство дава възможност на физически и юридически лица, направили дарения, да облекчат данъчното си задължение, но не това е водещ мотив за даренията на политиците и бизнеса, смята икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Според него в условията на пандемията, когато е видимо къде е недостигът на средства, а именно в здравеопазването, трудно може да има голямо изкривяване на икономическата среда от даренията.
Според Миряна Илчева, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, се явяват няколко етични проблема с даренията на политиците в дните на извънредното положение като отказ от заплати, например.
Възникват редица въпроси - могат ли даренията да се смятат за индулгенция, какво можеш да си "купиш" с дарение и дали те имат цвят?
Даренията на политиците в морален план могат да се разглеждат като индулгенция, смята адвокат Александър Кашъмов и обръща внимание:
"От една страна трябва да приветстваме щедростта на хората и тя трябва да съществува, за да могат по-бедните да получават от това, което получават по-богатите. Гражданското общество трябва да се грижи за това съвестта на хората да не бъде евтино купена".
Не в дарението е въпросът за справедливостта, коментира Петър Ганев, а в начина, по който са спечелени парите:
"По-скоро дебат за произхода на парите и богатството. Справедливостта е закотвена в това - как определен човек е спечелил своите пари".
Подобно мнение изрази и Миряна Илчева, според която даренията няма как да притъпят критичността в обществото:
"Едрите суми, които се дават от политици и бизнес кръгове, се смесват в един новинарски поток с индивидуалните дарения на не толкова имотни граждани, което размива концепцията за дарителството особено в такива тежки времена".Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
С обещания за държавен монопол върху оръжията и критики от страна на кюрдските организации започна конференцията за национален диалог в Сирия. Конференцията се провежда в президентския дворец в Дамаск, който се ползваше от Асад, като сред стотиците участници са представени различни религиозни общности и политически противници на предишната..
Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..
24-годишният мъж, който в неделя срещу понеделник - след гонка с полицията, катастрофира в центъра на София, е обвинен за шофиране след употреба на алкохол и наркотични вещества, без шофьорска книжка и за това, че е пречил на орган на властта да изпълни служебните си задължения. Той е задържан за 72 часа. Тъй като автомобилът не е негова..
По-голямата част от сондажите на социологическите агенции показват, че българите са "за" влизане в еврозоната. Има и скептици, което е нормално, и те са около 1/3 от обществото. Тук е ролята на големите лидери и водачи - да се обясни и да се преработи страхът, и хората да имат повече доверие към евросистемата. Това коментира Петко Петков,..
Пожар в автобус на обществения транспорт в Габрово e пламнал тази сутрин към 5:30 часа. В превозното средство не е имало пътници. При инцидента са нанесени материални щети. Инцидентът е станал рано сутринта, докато автобусът на градския транспорт се е движил към първа спирка, откъдето трябвало да качи пътници. Пламъците бързо са били..
Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който е изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, спомена за споразумение между Украйна и ЕС за критичните суровини, което по неговите думи ще бъде от взаимна изгода за двете страни. Сежурне заяви това вчера по време на визита в Киев и срещи с представители на..
"Руснаци над 50 години се сражават и умират в Украйна", под това заглавие вестник "Файненшъл таймс" помества обширна статия с данни и анализ защо руските "дядовци" грабват оръжията. База данни, събирана в продължение на три години от руското независимо разследващо издание "Медиазона", заедно с руската служба на Би Би Си и други медии,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и..