Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за д-р Сребра Родопска - създател на българската БЦЖ ваксина

Ерудирана, елегантна и грижовна баба - така я помни нейната внучка Сребрина Бобева

| обновено на 22.04.20 в 17:19
Архивна снимка на BCG ваксина от лаборатории на френския институт "Пастьор" от март 1931 година. Д-р Сребра Родопска е специализирала в института.
Снимка: БТА

Учени търсят отговор на въпроса дали имунизацията срещу туберкулоза предпазва от коронавирус. Родената преди 107 години д-р Сребра Родопска е разработила българската туберкулозна ваксина. Внучката на Сребра Родопска - Сребрина Бобева разказа в ефира на "Хоризонт", че баба й е била любознателен човек.

"Баба ми беше много необичайна баба, защото беше много заета и много елегантна, беше непрекъснато четяща. Ако трябва едно нещо да кажа, което си спомням най-ярко за нея от детските години, беше, че тя непрекъснато беше с книга в ръка. Не говоря само за научната й работа, а по-скоро и за художествена литература. Беше много любознателна, много ерудирана и изключително обгрижваща баба", сподели Сребрина Бобева.

Д-р Сребра Родопска се е радвала на четирима внуци. Показвала е предпочитание към хубавата храна. 

Сребра Родопска е работила в Института по заразни болести.

"Медицината присъстваше в семейния живот като по-общо понятие, защото всички почти около мен бяха лекари, с изключение на майка ми, която беше микробиолог. Но баби, дядовци, чичовци, баща ми, баба ми, леля ми - всички бяха лекари и медицината много силно присъстваше в семейния ни живот", допълни Сребрина Бобева.

Внучката на д-р Сребра Родопска разказа, че баба й заминава за Париж през 1948 заедно със съпруга си, който е бил специалист по вътрешни болести - гастроентеролог. Д-р Сребра Родопска прекарва близо година в института "Пастьор", изучавайки създаването на живата френска ваксина за туберкулоза, пренася я в България и започва да разработва българския вариант. През 1951 година започват имунизациите със създадената българска ваксина

"Усещахме се като част от света. Това беше благодарение на дядо ми, който беше председател на различни международни асоциации, медицински, и много пътуваше. Това ни правеше съпричастни с глобалността на света, който тогава въобще не се усещаше така глобален, както е в момента". 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15