Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Георги Тенев: Може би ни трябва малко аскетизъм

Георги Тенев
Снимка: Ани Петрова

Театрална работилница "Сфумато" публикува в YouTube постановката "Завръщане във Витенберг". Текстът на пиесата е по сюжета на трагедията "Хамлет" на английския поет и драматург Уилям Шекспир. Автори на текста за спектакъла са Георги Тенев и Иван Добчев.

Първо действие започва със завръщането на принц Хамлет от Витенберг в Елсинор. Неговите верни приятели, Хорацио и Марцел, му съобщават новината, че една вечер, когато били на стража, видели призрака на неговия баща.

В спектакъла на театрална работилница "Сфумато" Хорацио се нарича Хор.

"Парадоксът е, че всички очакват от един човек с надежда нещо ново, какво да правим нататък, а този човек не иска да живее, защото със смъртта на неговия приятел до голяма степен се е обезсмислил животът за него", каза в предаването "Хоризонт до обед" Георги Тенев, писател и драматург.

Героят в пиесата си е избрал като най-уютно място подземието на затвора.

"Беше се оттеглил доброволно там, където хората попадат недоброволно обикновено, в тъмницата. И това е може би някаква мисъл за това, че ни е необходима известна аскетичност, да се затворим, когато искаме да се отворим вътрешно".

Писателят сподели, че не възприема писането като самоцелно действие, а за да търси някаква истина.

"Следователно, ако нещо, което е проблем - една катастрофичност или една заплаха от всякакъв вид страдание, че и епидемия, че и душевните епидемии, които са не по-малко страшни - опустяването на човека отвътре, всичко това, което е заплаха за човека, съдържа в себе си някакъв въпрос, някакво изпитание", изтъкна Георги Тенев.

Може би е време да оценим това, че имаме култура, театри, музикални зали, посочи той. "Да оценим това, че ние сме от малкото държави, които имаме безплатно музикално образование".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе представиха книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов

В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..

публикувано на 23.02.25 в 06:20
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48