Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как извънредното положение преобръща работните навици

Предимствата да работиш по пантофи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Милиони хора днес са поставени в условия на изолация и работят от дома си. 
Психолозите съветват да не губим чувството си за социалност, отделени от колегите. А хората, за които това не е ново и са свикнали с този модел на работа от разстояние, съветват: моделирайте средата си.

Найден Гочев работи като програмист от близо 14 години. На станалите вече практика уебинари Гочев разказва за плюсовете и минусите на работата от вкъщи, защото от известно време неговият дом е и негов офис, но не заради ситуацията с коронавируса, а защото е осъзнал, че губи много време да пътува до работа и обратно.

"За да отида от „Зоната“ до офиса всеки ден, аз губих по 45 минути в една посока, минимум. Почти два часа отиваха, за да отида на работа и да се върна. И след тона се чувстваш като парцал. Или аз се чувствах като парцал", споделя програмистът.

Да започнеш да работиш в домашен офис не е лесно. На Найден Гочев му били необходими 6 месеца, за да синхронизира темпото на работа с домашната обстановка.

"На обяд гледах сериали. Бях изгледал всички сериали, които някога бях планирал да изгледам. Обаче в един момент, може би на около третия месец, тия неща ти писват. И всъщност почваш да си работиш, защото искаш да работиш, а не защото някой ти казва да работиш. И всъщност тогава работиш много по-добре", твърди Найден днес.

Колкото за разсейващите фактори - просто има неща, които не правиш. "Например не готви нещо сложно, да кажем. Но всичко друго, аз не смятам че има нещо, което да те разсейва. Това, че може да дойде някой за водата, това, че може да дойде някой съсед да събира пари, е нищо в сравнение с милионите колеги, които идват на бюрото всеки ден и те питат нещо", допълва той.

Това е ежедневие за милиони по света днес. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бизнес психологът Юлика Новкова съветва хората, които за първи път попадат в ситуацията да работят от вкъщи, да осмислят добре кое ги притеснява и кое ги гневи. Част от липсата на социалните контакти е свързана с неумението да си набавяме навреме нуждата от общуване.

"Вече виждам тенденция хора да бъдат гъвкави. И в рамките на обществените забрани да намират начини да се свързват помежду си, дори и във физическия, реалния, обектния свят, не само в дигиталния. Не мога да кажа, че има единно решение, защото тенденциите са хората да се чувстват тъжни, гневни, разочаровани, несигурни“, коментира Юлика Новкова.

Психологът прави паралел с аналогични исторически ситуации.

„Всъщност, в тази ситуация научните изследвания, които изследват исторически данни за това как хората са се справяли с психологическите последици от карантина в миналото, свидетелстват, че хората са възприемали алтруистична позиция - сам да се поставям в тази физическа изолация, пазя другите. Тогава разграничаваш процеса на социална изолация от физическа изолация."

Социалният контакт в офиса липсва, признават колеги на програмиста Найден Гочев. Предизвикателство е да запазиш неформалната комуникация, която се пренася в интернет. Найден Гочев уточнява, че през мрежите комуникацията може да е по-прецизна и да бъде по-продуктивна. Работата от дома със сигурност може да доведе и до нови приятелства. "Аз не си познавах съседите. Не познавах никой там, където живеех", казва той.

"Просто сега в момента е малко криво. Да се надяваме, че след два-три месеца няма да е чак така", обобщава философски IT специалистът.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05