"Очевидно, че ГЕРБ чувстват, че трябва да се върви в такава насока, но сега ще отварят дебат, ще се говори, което означава, че нищо няма да се случи, само ще се вдигнат малко наказанията". Това каза пред БНР експертът по пътна безопасност Настимир Ананиев, бивш депутат, в коментар на предложенията на ГЕРБ за промени в Наказателния кодекс и завишаване на наказанията за пияни и дрогирани шофьори и превръщането им от непредумишлени в умишлени убийци на пътя:
"Прах в очите са промените им, защото министър Данаил Кирилов каза, че за умишлените престъпления ще се отвори дебат, а сега ще бъдат вкарани предложенията за вдигане с една или две години наказанията", каза още Ананиев.
"Това, което искаме с група експерти и пострадали, е т.нар. "пътно убийство" - има го в Италия. Това е, когато си употребил наркотици или алкохол, карал си без книжка или си убил човек с джигитска скорост - 30-50-100 км над ограничението, тогава наказанието да започва от минимум от 12 години - до 20 г. А при повторно такова убийство, да е от 20 до 30 г. или доживотен затвор", обясни пътният експерт.
В предаването "Нещо повече" адвокат Александър Кашъмов - член на етичната медийна комисия, коментира етичната страна на публикуването на записи от камери на пътни инциденти.
"Когато говорим за отразяване на събития, свързани с престъпления и жестокост, има специален раздел в Етичния кодекс, където специално е подчертано, че медиите трябва да се въздържат от придаване на излишна сензационност при отразяването им".
Той посочи още, че медиите трябва да се грижат да спазват презумпцията за невинност и да не квалифицират никого като престъпник, преди да е издадена присъда.
Адвокатът акцентира, че когато източниците са обичайни, а не поверителни, трябва да бъде посочен произходът на информацията, която е използвана, и коментира, че в случая с катастрофата, в която загина журналистът Милен Цветков, не сме научили какъв е произходът на излъчваните кадри.
"Една от големите ценности, върху които е основано демократичното общество, е справедливият процес, а за да има справедлив съдебен процес, той трябва да е максимално освободен от предразсъдъци. За да няма предразсъдъци, трябва да не е предварително изградена обществена нагласа и обществото да е станало съдия преди съда. Тогава има опасност от оказване на един по-голям натиск към съда, в конкретния процес, което би могло да доведе до изкривяване на идеята за правосъдие".
По думите му една от последиците на справедливо засилената публичност в случая с Милен Цветков е идеята за законодателни инициативи. Тази идея според него рязка се разминава с докладите, които са изготвили държавните институции по въпроса за пътните произшествия.
Интервютата на Диана Янкулова с Настимир Ананиев и Александър Кашъмов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.
Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..