„Българските затвори са лишени от капацитет да посрещат психично-здравните проблеми, които влизат и допълнително се създават неизбежно в затвора“, коментира в предаването "Преди всички" психиатърът Румен Петров, който сътрудничи на българските затвори и работи в международна мрежа от изследователи практици.
„Просто не се инвестира в психично-здравната страна на човека в затворите, системна политика в тази насока няма“, поясни той. По думите му никой в затворите няма илюзии, че там ще могат да предложат психично-здравни грижи.
Най-близката до това предложение аналогия по света са т.нар. наркосъдилища – специализирани съдилища, които гледат дела за престъпления, извършени под въздействието на наркотици и се ангажират със системна супервизия на правонарушителя, което е на границата на пробацията и на границата с терапията, отбеляза психиатърът и призова подобни сериозни проблеми да не се решават на коляно и под натиск на общественото мнение.
Румен Петров изрази притеснения за използването на „моралната страна на профила на родителите“ на извършителя на катастрофата с Милен Цветков и заяви, че законът трябва да бъде равен „и за бедните, и за богатите правонарушители“.
„Всячески трябва да пазим съда от публичното мнение, въпреки че публичното мнение е важно, защото така си създаваме ценностите и ги поддържаме“, коментира Петров.
Подобни инциденти като катастрофата с Милен Цветков стават неприятно често. Сега трагедията с познат човек събужда интерес, профилът на извършителите допълнително, каза още той.
„Подобни казуси от юридическа гледна точка са много познати – за предизвикване на произшествие и факторите, които водят до загубата на контрол. Откакто има автомобили, правото познава тези казуси.“
Нещо, което според специалиста не се коментира, е способността на младите хора да управляват големи машини.
„Малко говорихме за това дали ако предната кола беше голяма и тежка, а задната – малка и крехка, пак с тези трима души вътре, нямаше да има обратния резултат. Което нямаше да смали отговорността на тези, които са предизвикали този удар.“
Психологически червеният светофар може би не е бил видян от водача, който се вряза с огромна скорост в колата на журналиста, предполага Румен Петров.
„Или може да е видян, както разбираме – че зачестяват нарушенията на червен светофар сега, когато улиците са празни, може червеният светофар да е видян, но да не е видяна колата, което също е проблем с този тип автомобили, които се движат – с тези габарити и с тези двигатели.“
Напълно безразсъдно изглежда поведението на трима от участниците в това събитие, подчерта специалистът. „Пада перде и се случва това.“
Относно комбинацията на различни видове упойващи вещества, която е установена при 22-годишния шофьор, предизвикал катастрофата, Румен Петров коментира:
„Очевидно при определено ниво на комбинация на тези съставки човек може да координира себе си достатъчно, за да включи двигателя, да затвори вратата и да потегли. Нещо, което подсказва, че всяка от тези съставки не е донесла ефекта, който човекът се опитва да си достави. Съчетано с високата скорост, цялата ситуация изглежда като рецепта за утеха, за доставяне на удоволствие с най-различни средства.“
Мнението на специалиста чуйте в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
" Ще отидем на лидерска среща за правителство, ако бъдем поканени. Първото нещо, което ще сложим на тази среща, е конкретиката по декларацията, която..
Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина . Тази равносметка..