Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психиатърът Румен Петров: В затворите не се инвестира в психично здраве

Кръстовището до столичния мол, където стана тежката катастрофа, отнела живота на журналиста Милен Цветков.
Снимка: БТА

Пияни и дрогирани шофьори след осъждането им да изтърпяват първата година от наказанието си в условия на психиатричен затвор – това е едно от предложенията за по-радикални законодателни промени след катастрофата, отнела живота на журналиста Милен Цветков.

Българските затвори са лишени от капацитет да посрещат психично-здравните проблеми, които влизат и допълнително се създават неизбежно в затвора“, коментира в предаването "Преди всички" психиатърът Румен Петров, който сътрудничи на българските затвори и работи в международна мрежа от изследователи практици. 

„Просто не се инвестира в психично-здравната страна на човека в затворите, системна политика в тази насока няма“, поясни той. По думите му никой в затворите няма илюзии, че там ще могат да предложат психично-здравни грижи.

Най-близката до това предложение аналогия по света са т.нар. наркосъдилища – специализирани съдилища, които гледат дела за престъпления, извършени под въздействието на наркотици и се ангажират със системна супервизия на правонарушителя, което е на границата на пробацията и на границата с терапията, отбеляза психиатърът и призова подобни сериозни проблеми да не се решават на коляно и под натиск на общественото мнение

Румен Петров изрази притеснения за използването на „моралната страна на профила на родителите“ на извършителя на катастрофата с Милен Цветков и заяви, че законът трябва да бъде равен „и за бедните, и за богатите правонарушители“.

Всячески трябва да пазим съда от публичното мнение, въпреки че публичното мнение е важно, защото така си създаваме ценностите и ги поддържаме“, коментира Петров.

Подобни инциденти като катастрофата с Милен Цветков стават неприятно често. Сега трагедията с познат човек събужда интерес, профилът на извършителите допълнително, каза още той.

„Подобни казуси от юридическа гледна точка са много познати – за предизвикване на произшествие и факторите, които водят до загубата на контрол. Откакто има автомобили, правото познава тези казуси.“

Нещо, което според специалиста не се коментира, е способността на младите хора да управляват големи машини

Малко говорихме за това дали ако предната кола беше голяма и тежка, а задната – малка и крехка, пак с тези трима души вътре, нямаше да има обратния резултат. Което нямаше да смали отговорността на тези, които са предизвикали този удар.“

Психологически червеният светофар може би не е бил видян от водача, който се вряза с огромна скорост в колата на журналиста, предполага Румен Петров. 

„Или може да е видян, както разбираме – че зачестяват нарушенията на червен светофар сега, когато улиците са празни, може червеният светофар да е видян, но да не е видяна колата, което също е проблем с този тип автомобили, които се движат – с тези габарити и с тези двигатели.“

Напълно безразсъдно изглежда поведението на трима от участниците в това събитие, подчерта специалистът. „Пада перде и се случва това.“

Относно комбинацията на различни видове упойващи вещества, която е установена при 22-годишния шофьор, предизвикал катастрофата, Румен Петров коментира:

Очевидно при определено ниво на комбинация на тези съставки човек може да координира себе си достатъчно, за да включи двигателя, да затвори вратата и да потегли. Нещо, което подсказва, че всяка от тези съставки не е донесла ефекта, който човекът се опитва да си достави. Съчетано с високата скорост, цялата ситуация изглежда като рецепта за утеха, за доставяне на удоволствие с най-различни средства.“

Мнението на специалиста чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06