Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се управляват медицинските отпадъци от болницата в Мездра

Снимка: Ива Антонова

Около медицинските отпадъци на общинската болница в Мездра се очертаха два сюжета, чието развитие предстои. Миналата седмица стана ясно, че фирма, която с одобрението на Общинския съвет е наела помещения в двора на лечебното заведение, всъщност ще ги използва за изграждане на инсталация за обработване на опасни медицински отпадъци. 

Закъснялото публично оповестяване на инвестиционното намерение предизвика остра реакция на общински съветници. Междувременно кметът на Мездра изпрати сигнал до прокуратурата за нередности в управлението на медицинските отпадъци през последните четири години. Те са складирани в чували в полуразрушена постройка и са извозвани от фирма няколко пъти в годината при неясни финансови условия.

Срещу намерението към болницата в Мездра да се изгради инсталация за преработка на медицински отпадъци се обявиха няколко общински съветници, сред които и бившият кмет Генади Събков.

"Притеснен съм изключително много не само като общински съветник, но и като гражданин, че в условията на световна пандемия изведнъж нашата болница стана най-подходящо място да се инсталира такава инсталация за обработка на опасни медицински отпадъци и още по-притеснително е начинът, по който се случва цялата тази инвестиция и цялата тази идея - опитът да се реализира", коментира Събков.

Ивайло Тодоров,  Яна Нинова        Снимка: Ива Антонова

Председателят на Общинския съвет в Мездра Яна Нинова обясни, че решението за отдаване на помещенията под наем е взето с намерението от получаване на месечен наем да се подпомогне финансовото състояние на болницата. 

"Освен, че ще заплащат наем, сградният фонд, който фирмата взима под наем, той е почти пред падане. Освен това там няма канализация, те тепърва трябва да изградят канализация. Това са всички подобрения, които тези хора ще направят и които след това ще останат в активите на общинската болница", поясни Яна Нинова.

Даниел Бачорски      Снимка: Ива Антонова

Инсталацията ще работи по технология, която има широко приложение в медицинската практика, каза Даниел Бачорски - управител на фирмата наемател на помещенията.

"Тук става въпрос за обезопасяване на болничните отпадъци чрез стерилизация. Тази стерилизация се прави на 140 градуса температура, 5 бара налягане в уред, който се казва автоклав. Никъде няма тежка химия, работи се с вода - висока температура, налягане. На изхода на машината, след цикъла, който е одобрен от Световната здравна организация, от всички  компетентни органи и лица, излиза абсолютно обикновен битов отпадък, след което битовият отпадък отива на депата за съхранение на отпадъци. Процесът е абсолютно безопасен", увери Даниел Бачорски.


Иван Аспарухов       Снимка: Ива Антонова

Другият проблем е свързан със съхранението на медицинските отпадъци от 2015 година досега. Прокуратурата проверява как са управлявани по сигнал на кмета Иван Аспарухов. 

"Тази биологична бомба е цъкала 4 години тук с влизането на тази наредба и никой не е обърнал внимание", коментира Иван Аспарухов.

Д-р Ивайло Тодоров - общински съветник коментира, че новият метод на третиране на отпадъци ще доведе до икономия на финансови разходи за самата болница.

"И тук искам да отбележа абсолютно дебело - естествено, че тази инсталация, този процес, технологичен, се създаваше, за да обработва отпадъците на нашата болница, а и на много други, но те ще отговарят на изискванията за транспорт, логистика, съхранение, обезвреждане. И абсолютно категорично го заявявам, че това ще е много по-безвредно, отколкото това, което се случва в момента и години назад", допълни д-р Ивайло Тодоров.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06