Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се управляват медицинските отпадъци от болницата в Мездра

Снимка: Ива Антонова

Около медицинските отпадъци на общинската болница в Мездра се очертаха два сюжета, чието развитие предстои. Миналата седмица стана ясно, че фирма, която с одобрението на Общинския съвет е наела помещения в двора на лечебното заведение, всъщност ще ги използва за изграждане на инсталация за обработване на опасни медицински отпадъци. 

Закъснялото публично оповестяване на инвестиционното намерение предизвика остра реакция на общински съветници. Междувременно кметът на Мездра изпрати сигнал до прокуратурата за нередности в управлението на медицинските отпадъци през последните четири години. Те са складирани в чували в полуразрушена постройка и са извозвани от фирма няколко пъти в годината при неясни финансови условия.

Срещу намерението към болницата в Мездра да се изгради инсталация за преработка на медицински отпадъци се обявиха няколко общински съветници, сред които и бившият кмет Генади Събков.

"Притеснен съм изключително много не само като общински съветник, но и като гражданин, че в условията на световна пандемия изведнъж нашата болница стана най-подходящо място да се инсталира такава инсталация за обработка на опасни медицински отпадъци и още по-притеснително е начинът, по който се случва цялата тази инвестиция и цялата тази идея - опитът да се реализира", коментира Събков.

Ивайло Тодоров,  Яна Нинова        Снимка: Ива Антонова

Председателят на Общинския съвет в Мездра Яна Нинова обясни, че решението за отдаване на помещенията под наем е взето с намерението от получаване на месечен наем да се подпомогне финансовото състояние на болницата. 

"Освен, че ще заплащат наем, сградният фонд, който фирмата взима под наем, той е почти пред падане. Освен това там няма канализация, те тепърва трябва да изградят канализация. Това са всички подобрения, които тези хора ще направят и които след това ще останат в активите на общинската болница", поясни Яна Нинова.

Даниел Бачорски      Снимка: Ива Антонова

Инсталацията ще работи по технология, която има широко приложение в медицинската практика, каза Даниел Бачорски - управител на фирмата наемател на помещенията.

"Тук става въпрос за обезопасяване на болничните отпадъци чрез стерилизация. Тази стерилизация се прави на 140 градуса температура, 5 бара налягане в уред, който се казва автоклав. Никъде няма тежка химия, работи се с вода - висока температура, налягане. На изхода на машината, след цикъла, който е одобрен от Световната здравна организация, от всички  компетентни органи и лица, излиза абсолютно обикновен битов отпадък, след което битовият отпадък отива на депата за съхранение на отпадъци. Процесът е абсолютно безопасен", увери Даниел Бачорски.


Иван Аспарухов       Снимка: Ива Антонова

Другият проблем е свързан със съхранението на медицинските отпадъци от 2015 година досега. Прокуратурата проверява как са управлявани по сигнал на кмета Иван Аспарухов. 

"Тази биологична бомба е цъкала 4 години тук с влизането на тази наредба и никой не е обърнал внимание", коментира Иван Аспарухов.

Д-р Ивайло Тодоров - общински съветник коментира, че новият метод на третиране на отпадъци ще доведе до икономия на финансови разходи за самата болница.

"И тук искам да отбележа абсолютно дебело - естествено, че тази инсталация, този процес, технологичен, се създаваше, за да обработва отпадъците на нашата болница, а и на много други, но те ще отговарят на изискванията за транспорт, логистика, съхранение, обезвреждане. И абсолютно категорично го заявявам, че това ще е много по-безвредно, отколкото това, което се случва в момента и години назад", допълни д-р Ивайло Тодоров.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17