Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американският конгрес разследва решението на Тръмп да спре финансовата подкрепа за СЗО

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Комисията по външните работи при Камарата на представителите на САЩ започна днес разследване на решението на президента Доналд Тръмп да блокира паричните вноски на САЩ за Световната здравна организация и даде на Държавния департамент едноседмичен срок да предостави информация за решението в момент, когато светът се бори срещу епидемията от коронавируса, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Конгресменът демократ Елиът Енгъл, който е председател на комисията, каза, че здравната агенция на ООН не е перфектна и че той би подкрепил реформи в СЗО. "Но, разбира се, спирането на парите за СЗО точно когато светът е изправен пред трагедията на Covid-19 не е отговор", посочи конгресменът в писмо но държавния секретар Майк Помпейо.

В писмото си Енгъл иска Държавният департамент да предаде 11 комплекта от документи, свързани с решението за спирането на парите, не по-късно от 17 часа на 4 май. Ако това не стане, Енгъл каза, че комисията ще обмисли други мерки, с които разполага. Негов говорител отказа подробности. Като шеф на комисия, Енгъл има пълномощия да издава призовки към федерални агенции, отбелязва Ройтерс.

От Държавния департамент засега не са отговорили на искането за коментар по въпроса.

Тръмп прекрати вноските на САЩ за бюджета на СЗО на 14 април, като обвини организацията, че е ориентирана към Китай и прокарва китайска "дезинформация" относно избухването на епидемията от коронавируса. Тогава той каза и че американската администрация ще започне преглед на действията на СЗО. Високопоставени представители на СЗО отхвърлиха обвиненията и казаха, че организацията е прозрачна и отворена. САЩ са най-големият донор на СЗО.

Решението на Тръмп предизвика незабавни критики от съюзниците на САЩ в чужбина, а също и вътре в страната от здравни експерти и от видни представители на Демократическата партия. Някои от тях обвиниха президента републиканец, че използва СЗО и Китай като изкупителни жертви, за да отвлече вниманието от неспособността на Тръмп да се справи с пандемията, причинила досега смъртта на 55 000 американци и хвърлила американската икономика в дълбока криза.

Съпартийците републиканци на Тръмп обаче като цяло подкрепят президента и неговите действия по кризата с коронавируса и призовават генералния директор на СЗО Тедрос Гебрейесус да подаде оставка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06
Росен Босев

Сарафов поиска възобновяване на делото за клевета срещу журналиста Росен Босев

Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес.  Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..

публикувано на 21.02.25 в 11:06

Депутатите създадоха временна комисия за проблемите на безопасността на движението

Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..

публикувано на 21.02.25 в 11:02

Работа в студа навън: Какво трябва да знаем?

Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

публикувано на 21.02.25 в 11:01

ПП и ГЕРБ в спор: Всички предложени кадри за регулаторите ли са свързани с Пеевски?

ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..

публикувано на 21.02.25 в 10:35