Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическа употреба на пандемията

Жена преминава покрай билборд в Техеран, 18 април 2020 г. Страната е сред най-засегнатите от Covid-19 с над 5 хиляди починали.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пандемията от Covid-19 заема челно място в новинарските емисии по света. Властите се обръщат пряко към обществото с последна информация за ситуацията и решенията, които се вземат за справяне с вируса.

Пандемията от коронавируса отключва управленски модели на поведение, разкриващи различни приоритети. Русия например е с наложени международни санкции заради анексирането на Крим. Подобни рестрикции, оказващи удар по икономиката, създават допълнителни предизвикателства при справянето с коронавируса.

„Кремъл, особено при трудни за икономиката времена, обикновено има склонност да се опита да установи отново връзки със  Запада. Това личи и при тази пандемия, особено с колапса при цените на петрола и все по-голямата неяснота за устойчивостта на ситуацията с бюджета.  Опитът да се убеди Запада да вдигне санкциите, да използва пандемията като претекст да се премахнат някои санкции спрямо Русия, е все по-ясен“, смята Мария Снеговая е научен сътрудник към Центъра за анализи на европейската политика.

Експерти виждат подобни намерения и сред управляващите в Техеран. Джеймс Филипс, научен сътрудник към Фондация „Херитидж“ коментира, че Иран обвинява за пандемията един от основните си врагове. 

„Това, което отличи Иран, е как страната военизира описанието на това как е бил разпространен вирусът. В това описание се твърди, че Съединените Щати са отговорни за измисляне на вируса чрез биооръжие, за да предизвикат пандемия. Сега се опитват да използват здравната криза за оказване на натиск санкциите, въпреки че американските санкции не блокират вноса на медицински и хуманитарни средства, храна и други.“

Линейки, транспортиращи заразени с коронавирус към местна болница в Санкт Петербург. 27 април 2020 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Подходът на страни като Русия и Иран се приема като пример как нуждата от факти в ситуация на пандемия може да се сблъска с желанието на авторитарни правителства да се възползват от случващото се.

Русия в началото на пандемията се опита да използва ситуацията, за да постигне определени дългосрочни цели, които Москва се опитва да постигне спрямо Съединените Щати и Европа. Много институции, които следят за дезинформация, регистрират засилване на кампанията по дезинформация спрямо западните страни, отбелязва Мария Снеговая.

В дезинформация са обвинявани и медии в Америка. Крайнодесни публикации и в този момент разпространяват конспиративни теории. Сред тях - демократите умишлено преувеличават броя на загиналите от Covid-19, пандемията е дело на враговете на президента Доналд Тръмп, пандемията е започнала в китайска лаборатория.

Самият Тръмп също бе критикуван за лансиране на недоказани методи за лечение на вируса. В  Русия, където медийната среда страда от ограничен плурализъм, вълната от дезинформация е била прокарана необмислено от властите, изтъква Мария Снеговая.  

„Едно от използваните описания на случващото се обвинява геополитически врагове за създаването на вируса. Обвинените са страни като САЩ, Литва и Латвия, но няма едно постоянно описание. За мен този опит в началото не е бил добре обмислен. След като ситуацията в Русия започна да се влошава, преднамерената посока на тази кампания по дезинформация изглежда се разводнява.“

Анализаторите са на мнение, че печелившият ход за държави като Русия и Иран е промяна в приоритетите. 

„Съединените щати трябва да продължат да правят това, което са правили в миналото - да предлагат прозрачно медицинска помощ на иранските граждани, но не по начин, който да подпомага иранския режим. В крайна сметка това е режим, на който не му пука за гражданите и всъщност възприема гражданите като основна заплаха за съществуването си. За съжаление те поставиха по-голям акцент върху запазването на реномето си, вместо на запазят живота на иранчаните“, казва Джеймс Филипс. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00