Нова схема за подкрепа на бизнеса, която да надгради действащата 60 на 40, разработват в Министерството на труда и социалната политика. Тя ще е част от втория пакет от мерки, обсъждани от правителството.
Пред "Хоризонт" заместник социалният министър Зорница Русинова обясни, че средства за запазване на персонала ще се насочат и към фирми, останали извън мярката 60 на 40.
За фирмите, които не са кандидатствали по мярката 60 на 40, но и за тези, част от схемата ще има допълнителна възможност да запазят и друг персонал, за който не са получили държавно финансиране. Целта отново е запазване на заетостта. Средствата са от еврофондовете:
"Ние да покриваме в рамките на до два месеца 40 процента от минималната работна заплата плюс осигуровките към нея, което на практика означава, че ще покрием за всеки един служител - вместо да бъде съкратен, минималните прагове на обезщетение за безработица. Това е една допълнителна държавна помощ, която би дала в рамките на още два месеца глътка въздух на част от работодателите".
Зорница Русинова припомни, че от 5 до 50 хиляди лева са достъпни и в момента през кредити от Фонда на фондовете при атрактивни условия:
"Срокът за погасяване може да стигне до 10 години. Лихвени проценти - от 1 процент до около 3 процента".
С Европейската комисия се преговаря достъп до кредитите да получат и фирми, които съществуват не от 3, а от 5 години, като се свали и долната граница за 3000 лева, за да се покрият повече предприемачи.
Интервюто със Зорница Русинова можете да чуете в звуковия файл.
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..