Премиерно за българския радиоефир, в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представяме нов албум, който отскоро е на световния музикален пазар. Всеки звукозаписен проект на пианистката Дора Делийска интригува с по-особена концепция, с внимателно обмислени и фино изтъкани вътрешни връзки между пиесите. И така, след албума й „Танци“, сега на фокус е валсът като ритъм, форма и емоционално (дори когато е изкривено или абстрактно обрисувано) състояние.
Заглавието на компактдиска е "Различният валс", а Дора Делийска го е избрала, за да подчертае интесната концепция, която е осъществила - да събере на едно място поредица от пиеси, които са в познатия ни ¾ размер, но не винаги са това, което очакваме от жанра, от танца валс.
Дора Делийска вече 20 години живее във Виена, където валсът е национална гордост и част от обкръжаващата среда на всеки човек. Албумът й обаче е наречен "Различният валс" - защо?
"Идеята за диска се роди преди много години, когато аз започнах да анализирам най-различни произведения от Лигети. Това е много интересно, защото човек си мисли, че този диск е посветен на валса, а Лигети е композитор, името на когото не свързваме с валса като жанр. Но това, което много ме впечатли, е, че в неговия цикъл "Musica Ricercata" има валс. И също случайно веднъж открих в цикъла "Багатели за пиано" на Бела Барток един валс. Това ме провокира да търся и при други композитори и да се опитам да го разгледам този популярен жанр от други перспективи. Идеята е да покажа предимно другите перспективи на валса, а не такъв, какъвто го познаваме."
И така в албума се появяват пиеси от Шуберт, Лист и Йохан Щраус-син, но също и парафраза по теми от валса "На хубавия син Дунав" от Адолф Шулц-Евлер, "различните" валсове от Лигети, Барток, Дебюси и Равел.
За избора на репертоар и на инструмент, на който да го запише, пианистката Дора Делийска сподели специално за "Алегро виваче" - чуйте в звуковия файл.
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..
От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..