Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неодобрение към идеята за годишно определяне на цената на парно и топла вода

| обновено на 05.05.20 в 13:33
Иван Иванов
Снимка: БГНЕС

Неодобрение предизвика предложението цената на парното и топлата вода да се определя веднъж годишно, което днес беше обсъдено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

С аргумента, че интересите на потребителите не са защитени достатъчно, срещу него се обявиха националният омбудсман, „Булгаргаз“ и част от топлофикациите.

Председателят на регулатора Иван Иванов защити промените с тезата, че по този начин потребителите на парно и топла вода ще могат да предвиждат разходите си.

„Основният ръководен фактор е те да бъдат в интерес на потребителите и заедно те да бъдат балансирани да не се допуска ощетяване и на топлофикационните дружества“, каза той.

„Това се прави, за да може да се избегнат евентуални силни колебания, които настъпват в рамките на едногодишния период в цената на природния газ и респективно да не бъде това отчетено с ежемесечни колебания в цената на потребяваната топлинна енергия. Такава промяна е в интерес на потребителите на топлинна енергия и хората могат много по-спокойно в рамките на едногодишния период да предвидят своите разходи за топлинна енергия“, обясни Иван Иванов. И допълни, че има възможност прогнозната цена на топлоенергията да се променя при поевтиняване или поскъпване на газа с над 15 процента, но това може да става на интервали от най-малко 6 месеца.

На това се противопостави омбудсманът Диана Ковачева. Според нея при определяне на цена за цяла година на база прогнози, в някои случаи клиентите ще дотират топлофикациите, а в други ще плащат големи изравнителни сметки.

"Това ще доведе до  стресиране на потребителите  по един неприемлив начин", добави тя.

Несъгласие с готвените промени изрази и представителят на „Булгаргаз“ Иван Иванов:

"Може да се получи чувствителна разлика между изчислената цена на база фючърсни  сделки и цената на Булгаргаз, което от своя страна да доведе до проблеми със заплащането от страна на топлофикационните дружества, на доставения от Булгаргаз природен газ. Това съответно ще наруши паричния поток на дружеството, а то от своя страна може да повлияе отрицателно върху доставките на природен газ, както и тяхната непрекъснатост за всички клиенти в страната, в това число и за топлофикационните дружества".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар е избухнал в автобус на обществения транспорт в Габрово

Пожар в автобус на обществения транспорт в Габрово e пламнал тази сутрин към 5:30 часа. В превозното средство не е имало пътници. При инцидента са нанесени материални щети. Инцидентът е станал рано сутринта, докато автобусът на градския транспорт се е движил към първа спирка, откъдето трябвало да качи пътници. Пламъците бързо са били..

публикувано на 25.02.25 в 13:15
Стефан Сежурне

ЕС обмисля споразумение с Украйна за критичните суровини

Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който е изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, спомена за споразумение между Украйна и ЕС за критичните суровини, което по неговите думи ще бъде от взаимна изгода за двете страни. Сежурне заяви това вчера по време на визита в Киев и срещи с представители на..

публикувано на 25.02.25 в 13:12
Снимката е илюстративна, унищожени танкове и други бронирани военни машини в Украйна, 9 юни 2023 г.

Все по-възрастни са руските военни, сражаващи се в Украйна

"Руснаци над 50 години се сражават и умират в Украйна", под това заглавие вестник "Файненшъл таймс" помества обширна статия с данни и анализ защо руските "дядовци" грабват оръжията. База данни, събирана в продължение на три години от руското независимо разследващо издание "Медиазона", заедно с руската служба на Би Би Си и други медии,..

публикувано на 25.02.25 в 12:57

Съветът за сигурност на ООН одобри предложена от САЩ резолюция за Украйна

Съветът за сигурност на ООН одобри в понеделник предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор, предаде ДПА. Това е първият път, в който Съветът за сигурност одобрява съвместна резолюция за войната в Украйна. Десет страни..

публикувано на 25.02.25 в 12:57
Зима в Кипър

Температурен рекорд регистрираха в Никозия

В кипърската столица Никозия падна 40-годишен температурен рекорд заради студения фронт "Корал", който вече почти седмица влияе на острова. Рекорд бе поставен и в потреблението на електроенергия.  Очаква се към четвъртък - петък времето да се нормализира с температури, близо до сезонните стойности, казаха от Метеорологичната служба...

публикувано на 25.02.25 в 12:41
Петьо Петров

СГС отново върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Еврото

Софийският градски съд за втори път върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Петьо Петров, по-известен като Петьо Еврото, но уважи искане на държавното обвинение - за бившия следовател да бъде издадена европейска заповед за арест.  Според съдия Мирослав Георгиев, въпреки че делото срещу Петров е публично известно, фактът, че той не се..

публикувано на 25.02.25 в 12:24

Желязков: Български въоръжени сили няма да бъдат пращани в Украйна

Няма промяна в позицията на България - български въоръжени сили няма да бъдат пращани в Украйна, каза премиерът Росен Желязков в коментар за вчерашната среща между президентите на САЩ и на Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон в Белия дом. "Институциите в България са ясни  - български въоръжени сили няма да бъдат изпращани в Украйна. И ние..

публикувано на 25.02.25 в 12:02