Първоначалният страх е преминал в паника, а след това нещата са се понаредили, така ги вижда Тео Буковски, според когото вече имаме план за бъдещето или „план как да мечтаем оттук нататък". Това, което този вирус ни отне, е, че не можехме да плануваме и да имаме мечти, допълва той.
Най-тежките емоционални и психически проблеми според Буковски са дошли именно от неизвестността дали утре ще можем да отидем в парка, да излезем от града, да видим близките си. „Не толкова от самата ярост на вируса, особено в нашата страна.“
Страхът от неизвестното е един от най-лошите и най-изяждащите страхове, допълва лекарят писател. „От това, което не можеш да видиш, не можеш да докоснеш, от това, което дори не можеш да очакваш – като размер, като вид, като форма. Страхът ще остане и след този месец, и след тази година“, казва Тео Буковски и прогнозира, че ще преодолеем страха от коронавируса, както сме опитомили и други, много по-опасни в миналото заболявания.
Тео Буковски смята, че от увредената психика и създадения стрес по време на пандемията от Covid-19 ще пострадат много повече хора от спасените по време на глобалната изолация.
„Може би ние не овладяхме точно тази емоционална, психическа страна на поднасянето на информацията за този вирус, за това заболяване, за мерките, които трябва помежду си ние да спазваме. Това беше слабото звено в тази епидемия. Иначе като медицински показатели ние в момента се справяме много добре“, смята Буковски.
„Още Аристотел е казал, че човекът е социално същество и аз не мога да си представя, че за два месеца може от едно социално същество човекът да се превърне в изолирано същество. Това беше лайтмотивът на тези два месеца – останете вкъщи, бъдете изолирани.“
За трудовия си стаж като лекар д-р Анастас Иванов е преживял вече над 20 грипни епидемии. Спомня си как по времето на т.нар. свински грип през кабинета му на ден преминавали по стотина души – от деца до възрастни. „В началото на март това най-много ме притесняваше, да не се повтори. Но някак си тази епидемия, поне при мен, в моя кабинет не протече по този начин“, споделя Тео Буковски.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Юбилейното 25-о издание на „София филм фест“ ще започне след почти два месеца – на 11 март. Откриването ще е в зала 1 на НДК с българската премиера на филма „Февруари“ на режисьора Камен Калев. Лентата вече има международно признание – беше в официалната селекция на фестивала в Кан миналата година. Това е четвъртият пълнометражен филм на Камен..
„ Всеки ден, в който се събуждам, си казвам, че ще е по-добър от другия . Ако не вярваме и нямаме надежда, няма да се случат нещата“. Това сподели пред БНР актрисата Милена Аврамова. В момента тя снима филма „Чичо Коледа“. Иначе, играе на сцената на Сатиричния театър. Актьорската душа, ако не получава душевната си храна, ще загине, признава още..
Една от характерните черти на програма "Хоризонт" е, че върви в крак с времето и това, което прави, отговаря на обновлението, което става в цялата медийна индустрия и в цялата медийна картина на радиото и на медиите въобще. "Начинът, по който "Хоризонт" и цялото радио преминаха на вълните на новите информационни технологии, начинът,..
„Годините се нижат една след друга, радваме се, когато посрещаме поредната нова година. Това може би е силата на човека, че той се радва на новото, без да се замисля за това, че доста години са изтекли от неговия живот и лека-полека животът отминава. Важното е да сме оптимисти, да сме хора с позитивно мислене и да вярваме в утрешния ден..
Всичко е въпрос на нашата свободна воля, дали ние ще защитим името, на което сме кръстени, сподели пред БНР певецът Васил Петров: "Аз държа на най-праведните неща, на тези, които ни правят да бъдем истински - да не лъжем, да не сме користолюбиви, да не сме лицемерни, да обичаме приятелите си, дори и враговете си ". Според него трябва да сме..
Журналистът Галина Спасова е едно от знаковите лица на програма "Хоризонт". Тя започва работа в Българското национално радио преди 45 години. Началото на професионалния й път е в "Справочна редакция", която Спасова определя като изключително ценен отдел. " Там дневно идваха 110,120,130 души от цялото радио - журналисти, които трябваше да..
„ Израснал съм с народните песни и те са в душата и в сърцето ми . Страстта към рока се появи в тийнейджърските години. След завръщането ми в България през 2013 година се посветих на фолклора. В момента нещата вървят паралелно с малък превес на фолклора, защото любовта ми и усещането ми към него са много по-силни. Все пак корените ни държат на крака..
Рисковете от употребата на ветеринарния медикамент ивермектин при хора са огромни , предупреди пред БНР доц. Яна Симова, началник на отделение..
След като горски инспектор преби бракониер и след десетки случаи на бити горски търсим отговор на въпроса кой има интерес от неконтролираните..
Ресторантите и заведенията за хранене отварят от 1 февруари - с ограничен капацитет и работно време , дори без разрешението на властта. Нощните..