Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На работа след карантина

Платформа предлага обучение в ключови компетентности онлайн

Така изглежда офисът в холандска компания след ограниченията заради Covid-19.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Връщането на работа в офиса след карантина и социална изолация идва на дневен ред след отмяната на извънредното положение. Огромна част от хората сега или работят дистанционно от вкъщи, или са в продължителен платен и неплатен отпуск. 

Агенцията по заетостта започна инициатива в помощ на всеки, който иска да направи нещо полезно за себе си, докато е още у дома и се подготвя за плавно завръщане на работа. 

Не е тайна, че връщането на работа дори след отпуск или почивка изисква време за пренастройване. Днес стресът е от доста по-различно естество, защото включва несигурност - какво от стария модел на работа ще се запази и какво ще се промени на работното място.

"Всяка една неяснота в психологически аспект, това, което най-много плаши хората, е липсата на сигурност. Ние се адаптираме много по-лесно към много неприятни неща, но ако знаем точно какви са и къде са им границите, колко време ще продължи, какво точно ще трябва да понесем", коментира в предаването "Хоризонт до обед" психологът доц. Маргарита Бакрачева.

Освен това сега от първа необходимост е да споделим, да усетим, че се връщаме в позната среда. Необходимостта от социална комуникация като характеристика на групата може да помогне да се възроди процесът в една фирма или организация. Поне седмица ще е нужна, за да се възстанови комуникацията между колеги.

Превърнете престоя вкъщи в предимство, като оползотворите своето свободно време. Изненадайте себе си, близките си, и най-вече своите настоящи и бъдещи работодатели. С този апел Агенцията по заетостта предложи нова инициатива за самоусъвършенстване, докато сме у дома. Платформата MyCompetence е създадена и се поддържа от Българската стопанска камара по проект, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.

"Тя е изключително полезна, защото дава възможност да се работи от дистанция, онлайн. Съдържа няколко функционалности. Една от най-важните - това са електронни обучения, около 35 електронни обучения и 9 видеоуроци в различни области, свързани с ключови компетентности в областта на управление на търговията, управление на трудовото представяне, управление на проекти, лидерски умения, управление на качество", поясни ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара Томчо Томов.

Осигурена е връзка с 14 международни платформи на обучение на чужд език. Обучението продължава 14 часа, завършва с електронен тест, завършилият успешно получава електронен сертификат, че е завършил съответното обучение. 

Регистрирани са 2 милиона и 500 хиляди потребители на системата. Около 70 хиляди са постоянните ползватели.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09