Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Covid-пандемията в "Лего"-сцени

Мартин Леви: С конструктор можеш да имитираш живота доста добре

Снимка: Мартин Леви
Снимка: Мартин Леви

Мартин Леви има човечета от „Лего” дори по брадата. Страстта му към датския конструктор се заражда от детските години, а дните на изолация го вдъхновяват да се обърне към любимата си колекция, за да изобрази „коронавируса и безумието на хората”.

Така самият Мартин, който по професия е мениджър на събития, разказа в предаването „Изотопия” как му е хрумнало всеки ден да публикува в социалните мрежи снимка на „Лего” сцена, вдъхновена от реалния живот:

„Всичко тръгна от това как гледах във Фейсбук снимки за началото на тези неприятни времена и как хората се тълпят пред магазините, за да си купят абсолютно ненужни неща като 18 000 рула тоалетна хартия. Сетих се, че имам конструктор, който изобразява популярна търговска верига. Около него лежаха човечета. Подредих ги и ми стана смешно. Затова реших да го публикувам.”

Снимка: Мартин Леви

Съвсем скоро се появяват сцени с пластмасови човечета около истинско руло тоалетна хартия, други се тълпят около фурми (каквото дарение направиха на държавата ни Обединените арабски емирства), трети взимат причастие от една лъжичка.

„На доста хора им хареса и продължих. Хубавото е, че в началото всеки ден имаше материал, тъй като още ясно не беше на хората и на ръководството на Щаба какво се случва. И човек можеше да си умре от смях от цялата ситуация”, казва още Мартин, който продължава да твори. 

Сега обаче го вдъхновяват не само Covid-случки. Гергьовден е първият различен повод, който провокира въображението му.

„Още от дете се занимавах с пластмасово зидаро-мазачество. След което прекъснах за известно време и преди няколко години, покрай излизането на един от новите филми от поредицата „Междузвездни войни”, видях комплект и си казах: „Чакай да си го взема”. Стана като с татуировките – без една може, с една не става”, разказва Мартин.

Снимка: Мартин Леви

Първите конструктори от детството му са ярък спомен и до днес: „Спомням си, че родителите ми слагаха „Лего”-то в леглото, докато спя. Аз се събуждах с него до себе си”.

В колекцията на Мартин вече има 150 комплекта. Част от тях са ретро реликви за колекционери. Например къщичка от 1958 г., трактор от 1961 г. и лондонски автобус от 1968-а. „Имам доста строителна техника от 70-те години. Не знам защо тази фирма тогава е имала толкова любов към строителната техника”, коментира Мартин, но именно строителните пластмасови джаджи влизат в употреба за една от сцените с потребителската коронапаника. Човечетата се тълпят около техниката, тъй като с нея се пренасят ориз и леща.

Най-ексцентричният експонат на Мартин обаче е количка за хотдог. „Тя е съвсем прясна. От няколко дни е при мен”. Ето защо най-новият предмет в колекцията още не е използван, но е въпрос на време. Все пак Мартин притежава „едно кюфте от тухлички и две наденици”.

Снимка: Мартин Леви

На хората им харесва и най-често ми пишат, че много се смеят и да продължавам да го правя, след като минат карантини, пандемии и такива работи. Мисля, че ще постъпя така, защото и на мен ми харесва все повече”, категоричен е Мартин Леви. За него конструкторът имитира живота доста добре, защото няма емоция и не го е срам да покаже всичко.

Емоцията зад прословутите пластмасови тухлички можете да усетите, ако чуете интервюто в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16