Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

В традиционния за понеделник финансов обзор на „Труд“ пише, че икономиката ни губи 6 милиарда и 250 милиона лева от приходи и като добавена стойност от кризата. Постъпленията от ДДС, корпоративни данъци, социални и здравни осигуровки ще се понижат с малко над 2 милиарда. Безработицата се удвоява.

24 часа“ припомня как през 2006 година депутатите освободиха хазарта от ДДС точно за десет минути. В същото време, народните избраници не искат да освободят от този данък печата с оправданието, че това ще е рисковано. В тази криза, свалянето на този данък ще помогне на вестниците и списанията да продължат напред, пише вестникът.

КНСБ иска намаление на ДДС за всичко, информира „Дума“. „Данъчната система на България е една от най-несправедливите в Европейския съюз, косвените данъци са приблизително 60 % от общите приходи в бюджета. Според КНСБ е необходимо преструктуриране на цялата данъчна система.

Земя“ извежда темата като водеща в броя си с допълнението, че позицията на КНСБ е или по-нисък ДДС за всички стоки и услуги, или за нито една от тях. Синдикатът настоява за еднократен данък за заможните българи и за облагане на финансовите трансакции.

76 хиляди души са поискали разсрочване на заеми, 57 хиляди от тях са одобрени, информира „24 часа“. Изданието съобщава и че  десет банки са готови да кредитират бизнеса чрез Българската банка за развитие по оповестена от правителството антикризисна мярка за микро, малки и средни фирми. Гратисният период за взелите кредит е три години.

На борсите за търговия на едро в страната, в 12 области бобът е по-скъп от пилешкото месо, информира „Монитор“. По данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, най-ярък е примерът във Велико Търново, където зрелият боб е бил по-скъп с един лев и 80 стотинки в сравнение със замразените пилета.

„Морето се отпушва за нови резервации“, съобщава на първата си страница „Труд“. Клиентите са привличани с 20 на сто отстъпка от цената за ваканцията. Част от бизнеса няма да работи това лято, българите предпочитат къщи за гости и хотели на първа линия.

Поевтиняването на парното е по-малко от обещаното, информира „Монитор“. Това се забелязва в сметките на столичните абонати на „Топлофикация“ за април. В някои фактури поевтиняването е символично.

„Голямата априлска секира на парното“ е кръстен коментар по този повод в „Телеграф“. Сделката за топло е като ипотека за имот, ама до живот. Крайно време е да се направи проверка за тези показания, защото не може една месечна фактура за отопление и топла вода на обикновен апартамент да надхвърля една заплата, призовава авторът на коментара. „Телеграф“ допълва, че отоплението в столицата е спряно на 25 април, тоест фактурата дори не е за цял месец. За двустаен апартамент е получена сметка от 110 лева. Оправданието на „Топлофикация“ е, че месецът е бил по-студен в сравнение с миналата година, а и много хора били по домовете си заради карантината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адела Качаунова

Адела Качаунова: Оттеглянето на Сарафов би било достойно действие

Има много силна реакция срещу кандидатурата на Борислав Сарафов . Оттеглянето му преди да се проведе изборът би било достойно действие, защото се намираме в безпрецедентна ситуация – няколко законопроекта, насочени срещу този избор . Това мнение изрази пред БНР Адела Качаунова, ръководител на правната програма и съпредседател на Българския..

публикувано на 13.01.25 в 09:11
Георги Проданов

Георги Проданов: Евентуалната коалиция изглежда поразително безпринципна

Изглежда, че сякаш има някакво съгласуване в създаването на правителство между групата около президента и ГЕРБ. Най-вероятно е да има правителство.  Това мнение изказа пред БНР политологът Георги Проданов. Все пак за него неяснотата е свързана с ГЕРБ , защото по думите му лидерът на партията е доказал, че е човек, който може в последния..

публикувано на 13.01.25 в 09:07

Мъж от Айтос е задържан за отвличане на бившата си съпруга

54-годишен криминално проявен мъж от Айтос е задържан за отвличане на бившата си съпруга. Тя е била насилствено изведена от дома ѝ в град Камено. Мъжът е имал двама съучастници в отвличането. Тримата са отвели жената в Нова Загора. Полицията открива отвлечената с множество наранявания по тялото. Тя е освидетелствана от Съдебен лекар...

публикувано на 13.01.25 в 09:03

Движението на тежкотоварни камиони през прохода "Предел" отново е ограничено

Движението на тежкотоварни камиони по пътя Симитли-Банско-Гоце Делчев през прохода "Предел" отново е ограничено тази сутрин. Обилният снеговалеж наложи повече машини да се включат в почистването. Тъй като забраната за преминаване на камиони над 12 тона беше отменена малко след полунощ, някои шофьори тръгнаха на път, а един от камионите се..

публикувано на 13.01.25 в 08:47
Снимката е илюстративна.

Без ток е част от ямболското с. Кукорево

След продължилия повече от денонощие снеговалеж в Ямболска област, сега обстановката е нормална за зимните условия. Без ток е част от село Кукорево, работи се по отстраняване на аварията, каза областният управител Николай Костадинов. Всички пътища в областта са проходими при зимни условия. Температурите са около нулата. "Автомагистрала..

публикувано на 13.01.25 в 08:43
Пасажери чакат влак за летище

Обща стачка срещу пенсионната реформа в Брюксел ще засегне транспорта

Близо 10 хиляди души се очаква да се включат в общата стачка срещу пенсионната реформа, която ще се проведе днес в Брюксел. Тя ще се отрази сериозно и на обществения транспорт и полетите от белгийската столица. Стачката се провежда, докато преговорите за формиране на широко федерално правителство между 5 партии с мандата на "Новофламандския..

публикувано на 13.01.25 в 08:27
Мартин Владимиров

Мартин Владимиров: Всички плащаме масрафа на едрия бизнес

ЕРП трябваше да покрият разходите, които са направили домакинствата , за да намерят алтернативен начин да се отопляват, докато са били без ток. Не е работа на държавата, която трябваше да накара ЕРП-тата да си свършат работата и да си изпълнят условията по договорите. Това мнение изрази пред БНР Мартин Владимиров от Центъра за изследване..

публикувано на 13.01.25 в 08:20