Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Йорданов - босоног по стърнището на белия лист

Юлий Йорданов
Снимка: Личен архив

Юлий Йорданов е автор на 15 книги. Журналист, краевед, литературен критик. В предаването "Графити по въздуха" той представи книгата си „Босоног по стърнището на белия лист“.

Книгата е писана четвърт век. Представлява сборник от негови статии, интервюта, есета, литературна критика, рецензии за постановки, концерти и изложби.

Защо босоног по стърнището? Изразът идва от една родова традиция. „Дядо ми ставаше преди изгрев слънце и ходеше бос по тревата. Защото, казва, моите биотокове се сливат с биотоковете на росата, на тревата, на земята и това ме прави бодър и работлив през целия ден.“

Белият лист си има свое стърнище, той не е гладък. Всички знаят какво е стърнище – остатъкът от житното растение след жътвата. Ако ходиш бос отгоре, страшно много се нараняваш, разказва Юлий Йорданов.

„Стърнището на белия лист е огромно. Белият лист е толкова търпелив. Какви ли не писания се раждат върху него и ако той имаше душа, как ли щеше кански тя да плаче?“

Юлий Йорданов (дясно)

Аз се опитах да направя анатомичен разрез на живота в българския СеверозападСеверозападът – то е всеизвестна тайна, е най-бедният регион в целия Европейски съюз. И може би затова иронично го наричат „северозападнала България“. Като чуя този израз, кръвното ми хвръква. Този край е дал изключителни личности с принос в националната, че и световната култура и цивилизация“, споделя Юлий Йорданов. 

Не крие болката си, че нямаме писатели историци, които да реабилитират историята на този край, защото българската историческа наука му е длъжник, както признавали известни учени.

В момента в Лом има 3 книжарници за 25 хиляди души население. Навремето е имало три печатници. В Лом са били издавани над 70 вестника, припомня Йорданов. „Три печатници са издавали списания и вестници дори на френски език.“

Само с традиции обаче не се живее. Ако те не се обогатяват и надграждат и не се търси връзката минало – настояще – бъдеще, то бъдещето ни е обречено, вярва Юлий Йорданов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04