Книгата е писана четвърт век. Представлява сборник от негови статии, интервюта, есета, литературна критика, рецензии за постановки, концерти и изложби.
Защо босоног по стърнището? Изразът идва от една родова традиция. „Дядо ми ставаше преди изгрев слънце и ходеше бос по тревата. Защото, казва, моите биотокове се сливат с биотоковете на росата, на тревата, на земята и това ме прави бодър и работлив през целия ден.“
Белият лист си има свое стърнище, той не е гладък. Всички знаят какво е стърнище – остатъкът от житното растение след жътвата. Ако ходиш бос отгоре, страшно много се нараняваш, разказва Юлий Йорданов.
„Стърнището на белия лист е огромно. Белият лист е толкова търпелив. Какви ли не писания се раждат върху него и ако той имаше душа, как ли щеше кански тя да плаче?“
Аз се опитах да направя анатомичен разрез на живота в българския Северозапад. Северозападът – то е всеизвестна тайна, е най-бедният регион в целия Европейски съюз. И може би затова иронично го наричат „северозападнала България“. Като чуя този израз, кръвното ми хвръква. Този край е дал изключителни личности с принос в националната, че и световната култура и цивилизация“, споделя Юлий Йорданов.
Не крие болката си, че нямаме писатели историци, които да реабилитират историята на този край, защото българската историческа наука му е длъжник, както признавали известни учени.
В момента в Лом има 3 книжарници за 25 хиляди души население. Навремето е имало три печатници. В Лом са били издавани над 70 вестника, припомня Йорданов. „Три печатници са издавали списания и вестници дори на френски език.“
Само с традиции обаче не се живее. Ако те не се обогатяват и надграждат и не се търси връзката минало – настояще – бъдеще, то бъдещето ни е обречено, вярва Юлий Йорданов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."За мен радиото и програма „Хоризонт“ си останаха първата ми голяма професионална любов “, това к аза в „Нощен Хоризонт“ известният български журналист Светла Петрова във връзка с 86 годишнината от създаването на БНР . Тя е родена в София. Завършва специалността Радиожурналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. През 1988 - 1995..
„ Животът е хубав, ако не си доволен, направи нещо, за да го промениш “, това каза в „Хоризонт до обед“ българинът Борислав Чакъров, избран за Изобретател на 2020 година на САЩ . 240 долара, толкова имал в джоба си той, когато заминал за страната на големите мечти – САЩ. Борислав Чакъров е сондажен инженер, който от близо 30..
„ Байганьовщината е нещото, което у нас никога не се променя . Все същата завист, все същата злоба, омраза към успелите, постоянна и неприкрита враждебност към света“. Това сподели пред БНР сценаристът, драматург и писател Иво Сиромахов. На пазара е новата му книга „Майкини и другите“. Според него големият проблем, от който произлиза начинът ни на..
"Опитвам се да не правя компромиси с качеството на работата си, което е много трудно. Аз имам една много лоша черта в себе си, която винаги много ми е пречила, и тя е моят перфекционизъм ". Това сподели пред БНР музикалният журналист и продуцент Хелия Чавдарова. Тя беше водещ на предаването "Тик-так" в продължение на 30 години, а няколко години и..
Юбилейното 25-о издание на „София филм фест“ ще започне след почти два месеца – на 11 март. Откриването ще е в зала 1 на НДК с българската премиера на филма „Февруари“ на режисьора Камен Калев. Лентата вече има международно признание – беше в официалната селекция на фестивала в Кан миналата година. Това е четвъртият пълнометражен филм на Камен..
„ Всеки ден, в който се събуждам, си казвам, че ще е по-добър от другия . Ако не вярваме и нямаме надежда, няма да се случат нещата“. Това сподели пред БНР актрисата Милена Аврамова. В момента тя снима филма „Чичо Коледа“. Иначе, играе на сцената на Сатиричния театър. Актьорската душа, ако не получава душевната си храна, ще загине, признава още..
Една от характерните черти на програма "Хоризонт" е, че върви в крак с времето и това, което прави, отговаря на обновлението, което става в цялата медийна индустрия и в цялата медийна картина на радиото и на медиите въобще. "Начинът, по който "Хоризонт" и цялото радио преминаха на вълните на новите информационни технологии, начинът,..
„ Вече започва да сработва колективният имунитет ... Над 50% от хората няма и да реагират на вируса, защото имат преимунитет от предишни срещи с..
„ Животът е хубав, ако не си доволен, направи нещо, за да го промениш “, това каза в „Хоризонт до обед“ българинът Борислав Чакъров, избран за..
" Радиото и аудиото преживяват втори Златен век. Словото остава онзи модел на общуване, който може да позволи на човек да върши много неща, а в същото..