Преговорите за отпадане на ограниченията при туристическите пътувания в рамките на ЕС отбелязват напредък, но все още няма окончателно решение. Това съобщи германският външен министър Хайко Маас, който се надява, че до седмици ще бъде постигнато общо европейско решение и ограниченията ще отпаднат.
Въпреки несъгласието на туристическия бранш, който осигурява 12% от БВП на Испания, страната ще отвори границите си за чуждестранни туристи най-рано през юли. Курортите и туроператорите настояват за по-бързо отхлабване на ограничителните мерки, тъй като се опасяват от загуби заради конкуренцията на други средиземноморски дестинации.
Точно това иска да избегне германският външен министър Хайко Маас, който коментира желанието да се постигне общо европейско решение с думите:
„Не искаме да се състезаваме за туристи“.
Кога и как да отпаднат ограниченията за пътуване, след като отделни съседни държави оповестиха свои регионални планове за отваряне на границите, все още не е ясно.
Колко ЕС е далеч от съвместно решение, показва позицията на хърватския министър на туризма Гари Капели, който председателства среща на колегите си от съюза, че трябва да се върви към двустранни споразумения за достъпа на летовници, защото някои държави искат допълнителни гаранции за влизащите на територията им туристи, а други са готови на по-свободен режим.
Различен е и подходът към сигурността на заетите в туризма.
Австрия, която обяви началото на летния сезон още на 29 май, ще инвестира в максимален брой тестове за работещите, обеща канцлерът Себастиян Курц. Там разчитат на туристите от съседна Германия.
Но настроенията сред обичащите да пътуват германци са по-скоро песимистични. Всеки втори се е отказал от почивка в чужбина.
„Няма да ходим в Южна Европа. Имаме каравана и ще си останем в Германия, на къмпинг“, каза един от тях.
„Отказахме се от отпуската. Трябваше да пътуваме през май, но пропадна. Нямаме други планове за лятото“, сподели друг.
„Планирах да почивам през септември, но не смея да резервирам, защото не знам, какво ще стане“, предпазлив е трети.
„Трябва ли да носим маски и на плажа, ще има ли разстояние между шезлонгите, ще може ли да се ходи на ресторант? Неизвестните са много и не ми се харчат пари за почивка с ограничения“, каза друг германец.
За малко повече яснота се погрижиха ЕК и Европейската агенция за авиационна безопасност, които публикуваха препоръки за гражданската авиация - пътниците и екипажите трябва да носят маски по време на целия полет, които да се сменят през четири часа. А авиокомпаниите трябва да осигурят дистанция между пътниците от метър и половина, като оставят най-малко една седалка на ред празна, или настаняват пътниците през ред.
Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“. The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..
Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..
Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..
Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..
За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..
Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..