В училище "Св. св. Кирил и Методий" Сергеев учи децата не само на български език и литература, но и на изкуство. С часове може да им говори за картини и майстори от различни школи и епохи, но най-вече за съвременна живопис. Новопокръстеният учител неочаквано и за самия себе си се справя и с дистанционната форма на обучение.
Когато започнал да подарява книги, бил на 47 години. Оттогава насам около 24 май Иван Сергеев подарява десетки томове от личната си библиотека. Вече е открил нови притежатели за над 1200 тома. Тазгодишното му дарение е за читалищата в Раждавица и в съседното село Шишковци, където близо 30 години е живял и творил Владимир Димитров - Майстора. Тъй като става на 64 години, решава 20 от книгите да отидат в Шишковци, а 45 – в Раждавица.
„Аз съм от поколението, което е постигнало всичко от книгите и затова реших, че това, което мога да дам, са книгите от моята библиотека. Те трябва да отидат при хората, при младите хора, които искат да четат. Защото четенето е единственият начин човек да развива мисленето си“, казва Иван Сергеев.
Независимо от даренията, и до днес продължава да купува книги. Вече има над 5 хиляди тома. Децата му живеят в чужбина, за внуците нещата вече са различни. Затова дарява онова, което би било полезно и на студенти, и на ученици в библиотеки, читалища и университети.
Другата му страст са картините. „Прилична ми е колекцията от картини. Не е много голяма, но има хубави автори в нея. Не мога да си позволя големи имена, но си позволявам картини, които обичам и картини, които мога да гледам цял живот“, споделя Сергеев.
„Хората на духа винаги са живели трудно, защото умните хора открай време не са обичани“, обобщава философски Иван Сергеев.
Използва повода 24 май, за да изтъкне, че нашите изкуствоведи все още нямат смелостта „да сравнят българските художници със световните имена“, защото имаме значими художници от световна величина.
Иван Сергеев е родом от Плевенско, но след като завършва "Българска филология" във Великотърновския университет се жени за кюстендилката Наталия Ангелова и започва работа в града като журналист в окръжния тогава вестник "Звезда". В този занаят се задържа около 20 години.
Защо е избрал именно училището за финал на трудовата си реализация? „Аз съм завършил специалист по български език и литература. Това си бях избрал, когато бях на 18 години, но само две години имам педагогически стаж. През останалото време съм работил в журналистиката. Вече е време да се върна към педагогиката. Мисля, че най-полезен съм на тоя етап там.“
Репортажа можете да чуете в звуковия файл." Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..