Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според доклад на Европейската комисия за прилагането на европейското законодателство:

България с най-дълъг срок за проверка на незаконно придобито имущество в ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България е въвела най-дълъг времеви срок в ЕС, за който може да бъде проверена законността за придобиване на имущество - до 10 години - преди предявяване на обвинение срещу собственика.

Това се казва в доклад на Европейската комисия за прилагането на европейското законодателство в страните-членки при отнемане на незаконно придобито имущество.

В документа се подчертава, че в останалите държави срокът е обикновено двойно по-кратък – до 5 години преди повдигането на обвинението. Добавя се обаче, че има и страни, които не са поставили времеви ограничения от този тип.

В доклада се отбелязва, че за България, Румъния и Люксембург все още са в действие наказателните процедури заради липса на достатъчно данни за пълното прилагане на европейското законодателство.

България е сред страните, които пристъпват към отнемане на имущество при умишлени престъпления. В същото време повечето държави от ЕС предприемат тази мярка за всички престъпления, а Франция и Малта - когато осъдителната присъда е за лишаване от свобода от поне една година.

В повечето страни от Общността, включително в България, отнемането на имущество е разрешено преди произнасянето на окончателна осъдителна присъда срещу обвиняемия.

Само у нас и в Словения е възможно имущество да бъде отнето по гражданско дело, независимо дали е издадена влязла в сила осъдителна присъда.

България е сред мнозинството държави от ЕС, които улесняват съда да се убеди дали дадено имущество е придобито от престъпна дейност.

Страните-членки налагат различни изисквания за определяне на мащаба на разминаването между имущество и доходи при търсенето на произхода на средствата за придобиване.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Страните от НАТО потвърдиха подкрепата си за Украйна

Страните от НАТО потвърдиха подкрепата си за Киев на среща с украински представители в отговор на изстрелването на руска балистична ракета със среден обсег по град Днипро миналата седмица. Рюте призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта за Украйна Ръководителят на украинското военно разузнаване и началникът на военновъздушните сили са..

публикувано на 26.11.24 в 20:01
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов говори пред медиите по време на посещението си Стара Загора след работната среща с ръководството на ТЕЦ 2 - 26 ноември 2024 г.

България и "Булгартрансгаз" не са се отказали от проекта за разширение на газохранилище "Чирен"

България и "Булгартрансгаз" не са се отказали от проекта за разширение на газохранилище "Чирен". Това обяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод обявеното разследване на "Антикорупционния фонд", в което се твърди, че държавата се е отказала от 26 млн. лв. неустойки заради провалените сондажи за разширяването на газовото..

публикувано на 26.11.24 в 19:52

Откриха паметник на Благовест Сендов пред Факултета по математика и информатика на СУ

Паметник на акад. Благовест Сендов беше открит днес в парковото пространство пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски и внукът на..

публикувано на 26.11.24 в 19:49

Предлагат поскъпване на водата в Смолянско с 6%

С близо 6% поскъпване на водата в Смолянска област предлагат от КЕВР. Предложението е от първи януари 2025 г. цената на кубик да скочи с 31 стотинки, а именно - абонатите на ВиК-Смолян да плащат вече 5,68 лв. с ДДС за кубик вместо досегашните 5,37 лв. (с ДДС).  Това са последиците от недоброто управление на проекта за водния цикъл, които оказват влияние..

публикувано на 26.11.24 в 19:38
Президентът на България Румен Радев (втори вляво) и президентът на Виетнам Лъонг Къонг (втори вдясно) и кметът на Русе Пенчо Милков (крайният вляво) - Ханой, 26 ноември 2024

Кметът на Русе: Запазването на контрола по границата с Румъния след приемането в Шенген е неправилно

Запазването на контрола по българо-румънската граница за поне шест месеца след приемането на двете страни в Шенген е неправилно решение, заяви кметът на Русе Пенчо Милков: "Трафикът, който минава през нашия град и се задържа с часове, ни затормозява. Пътят минава през тялото на града, там минават десетки хиляди коли всеки ден и хиляди тежки..

публикувано на 26.11.24 в 19:24
Секретарят на Народния комитет на Хайфонг - Ле Тиен Чоу и президентът Румен Радев - 26 ноември 2024 г.

Президентът в Ханой: Мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността

Мъдрата дипломация предотвратява военни конфликти, укрепва мира и стабилността, посочи президентът Румен Радев пред бъдещи дипломати в Ханой. Радев изнесе лекция в Дипломатическата академия на МВнР във Виетнам Президентът подчерта, че през последното десетилетие диалогът между България и Виетнам на най-високо политическо ниво се подобрява...

публикувано на 26.11.24 в 19:20

Среща за организацията по границите след приемането ни в Шенген ще се проведе в МС

Утре в Министерския съвет ще се проведе среща относно организацията по границите ни след като страната ни стане пълноправен член на Шенген. Това предстои да бъде гласувано на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС на 12 декември в Брюксел. Съвещанието ще се проведе след правителственото заседание в сряда и в него ще вземат участие министри от..

публикувано на 26.11.24 в 19:14