Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руските гимнастички няма да участват в състезания до края на годината

Ирина Винер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Руската федерация по художествена гимнастика и главен треньор на националния отбор на Русия Ирина Винер-Усманова в интервю за ТАСС изрази съмненията си във възможността тима да участва на състезания до края на тази година поради продължаващата пандемия на Covid-19.

Неотдавна Министерството на спорта на Русия реши да отвори няколко бази включително и тази в Новогорск, където вашите спортисти бяха изолирани повече от месец. Руският национален отбор по художествена гимнастика вече започна да се подготвя напълно за състезанието?

И преди това имахме възможност да тренираме напълно. Трябваше влезем под карантина, след което продължихме подготовката. Но в същото време никой не напусна Новогорск, спортистите имаха възможност да живеят само в базата.

Всички състезателки ли са включени в тренировъчния лагер? Имам предвид сестрите Аверин, Екатерина Селезньова, Лала Крамаренко, Дария Трубникова ...

Отсъства само Селезньова, останалите тренират.

Вие участвате ли пряко в процеса на тренировка?

Посещавам тренировките през цялото време.

Периодът, в който руският национален отбор по художествена гимнастика прекара в Новогорск под карантина, от творческа гледна точка, се оказа ли се продуктивен за вас?

По време на карантината мислех за новите програми. Сега заместваме старите съчетания с нови, обсъждаме това с ръководството на Международната федерация по гимнастика, добавяме нови елементи. Това време не беше напразно за нас.

С пристигането на отбори от други спортове в Новогорск ще се запази ли режимът за пълна автономия на вашите състезателки?

Разбира се, продължаваме да сме в отделна сграда. Всичко правим сами. Никой от отбора няма досег с колеги от други спортове.

Какво мислите за строгите противоепидемични мерки, въведени от Министерството на спорта за отборите, които сега идват в националните бази за да тренират?

Имам много положително отношение към тези мерки. Всички отбори, които сега посещават базите, първо преминават тестовете за Covid-19, след което за известно време са под карантина. И едва тогава, след като потвърдят, че всичко е в наред, те получават възможност да тренират.

Забранихте на отбора да пътува за състезанията от веригата Гран При в началото на март, когато вируса едва започваше да „показва зъбите си“ в Европа. Правилно ли разбирам, че и по-късно ще действате толкова благоразумно и ще изпращате спортистите си в чужбина само когато сте напълно сигурни, че тяхното здраве ще е защитено?

Мисля, че заради Covid-19 до началото на 2021 година няма да има международни изстрелвания. А европейското първенство по художествена гимнастика, което евентуално ще се проведе в Киев поне през есента, няма да се проведе със сигурност от 99,9%.

Руската федерация ще компенсира огромния недостиг от състезания, като проведе допълнителни вътрешни шампионати?

Определено смятам, че ще проведем националните си турнири. Но мисля, че това ще стане през 2021 година. И да, нашите спортисти ще се представят повече у дома пред родна публика в Русия, отколкото в чужбина. Ще видим.

Можете ли да си представите, че състезанията по художествена гимнастика ще се проведат без зрители?

Мога.

А кога самите спортисти ще са готови да участват в състезания?

През септември-октомври. Само не е ясно кога ще започнат самите стартове. До края на 2020 година, както казах, най-вероятно няма да има състезания.

Сега някои спортове заради пандемията търсят нови формати ...

Художествената гимнастика също. Моята ученичка, Венера Зарипова, наскоро проведе първия международен онлайн турнир „Купа Венера“ в Израел. В него взеха участие млади гимнастички от различни континенти. Радвам се, че Венера успя да организира подобни състезания в този труден момент, в който момичетата имаха възможност да се изявят в присъствието на професионални съдии.

Как приехте новината за отлагането на Олимпийските игри в Токио с една година? Смятате ли, че те могат да бъдат отменени напълно?

В самото начало, когато светът просто говореше за коронавирус, интуитивно разбрах, че няма да има Игри през 2020 година. Провеждането на Олимпиадата през следващата година зависи от това дали след пандемията светът на спорта ще е готов за това морално и икономически.

Готови ли са вашите спортисти да участват на Игрите в Токио без знамето на своята страна, ако решението на Спортния арбитражен съд не е в полза на Русия?

Искам да изчакам решение на съда. Преди това не искам да казвам нищо по тази тема.

Александра Солдатова, която в началото на февруари заради здравословни проблеми временно напусна отбора, през последните два месеца е много активна в социалните мрежи. С отлагането на Олимпиадата с година шансовете й да попадне в състава за в Токио сериозно ли се увеличиха?

Всеки има шанс да се състезава на тази Олимпиада. Както опитни, така и много млади гимнастички, които този сезон за първи път участват в състезанията при жените.

Тази година руската художествена гимнастика отбелязва 85 години. Тази годишнина ще бъде ли отбелязана по някакъв начин?

Ако концертните зали и театрите получат възможност да работят тази година, тогава ще отбележим и тази годишнина. Сега е много трудно да се каже нещо конкретно.

Какво можете да кажете за ролята на държавата в развитието на спорта в страната?

Държавата обръща голямо внимание на спорта и го приема много сериозно. Толкова пари, колкото се отделят за спорт в Русия, не се отпускат в никоя друга държава. Там за младите спортисти родителите плащат основно. Не знам каква ще е ситуацията заради пандемията и спада в икономиката. Но сега нашите спортисти посещават на тренировъчния лагер и не им е отказано нищо.

В днешната ситуация някои федерации отказват централизирани тренировъчни лагери. Разбирам ги до известна степен. Всеки има своя програма. Моята е децата да бъдат дисциплинирани и здрави. Други федерации се ръководят от своите си съображения.

Във връзка с трудната ситуация има ли проблеми с финансирането на Дворец по художествена гимнастика на стадион „Лужники“, който бе открит миналата година и който вие изградихте?

Разбира се, има проблеми с финансирането, въпреки че дворецът е частично финансиран от бюджета на Москва, защото всички спортни секции по художествена гимнастика в Москва бяха преместени в него. И щом пандемията приключи, тренировките там ще продължат.

Можете ли да кажете, че художествената гимнастика в Русия става все по-масова?

Да, така е. Броят на училищата, занимаващи се с художествена гимнастика, нараства всяка година. В регионите са открити голям брой центрове. Достатъчно е да си припомним колко участници идват на фестивала „Алина къп“ всяка година, организиран от Алина Кабаева. Цяла Русия е представена на това събитие. Що се отнася до точния брой деца, занимаващи се с художествена гимнастика, трябва да погледнете статистиката. А според нея у нас с художествена гимнастика се занимават повече деца отколкото с футбол.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Милов

Кирил Милов: Той ме победи без нито едно техническо действие

Кирил Милов заяви, че съжалява за загубата на осминафиналите на олимпийския турнир по класическа борба в категория 130 килограма от състезаващия се за Чили - Ясмани Акоста Фернандес. Двубоят приключи 1:1 точки, но 36-годишният Панамерикански шампион Акоста Фернандес, който е роден в Куба, но от 2017 година представлява Чили, спечели заради критерия..

публикувано на 05.08.24 в 18:57
Кирил Милов

Кирил Милов загуби 1/8-финала си в класическата борба в Париж

Кирил Милов загуби в осминафиналите в категория 130 килограма на олимпийския турнир по класическа борба в Париж от състезаващия се за Чили - Ясмани Акоста Фернандес. Двубоят завърши 1:1 точки, но 36-годишният Панамерикански шампион Акоста Фернандес, който е роден в Куба, но от 2017 година представлява Чили, спечели заради критерия последната..

публикувано на 05.08.24 в 18:15
Станимира Петрова

Станимира Петрова намекна, че може да участва и в Лос Анджелис

Още две български олимпийки се завърнаха на родна земя след участието си на Игрите в Париж. Боксьорката Станимира Петрова, която отпадна на четвъртфиналите, намекна, че за нея може и да има четвърта Олимпиада, но засега не желае да взима крайно решение, а иска да си почине. Но при всички положения засега тя няма да напуска бокса, но иска също така да..

публикувано на 05.08.24 в 16:31
Красимир Дунев с Еберхард Гингер  (Германия) и Анри Боерио (Франция)

Красимир Дунев влезе в Къщата на олимпийците в Париж

Президентът на Българската федерация по гимнастика Красимир Дунев вече е част от Къщата на олимпийците в Париж. Олимпийският вицешампион на висилка от Игрите в Атланта през 1996 година беше поканен да посети едно от най-емблематичните места във френската столица по време на Игрите и получи наградата "Олимпийци за цял живот" на Световна асоциация на..

публикувано на 05.08.24 в 14:30
Ботев победи с 1:0 Крумовград

Ботев (Пд) с минимален успех срещу Крумовград

Отборът на Ботев (Пловдив) записа втора победа от началото на новия сезон в Първа лига, след като стигна до минимален успех с 1:0 при символичното си гостуване на Крумовград на собствената си база в пловдивския квартал „Коматево“. Единственото попадение в срещата от 3-ия кръг на футболното ни първенство, на Футболен комплекс „Никола Щерев –..

публикувано на 04.08.24 в 23:24
Ноа Лайлс

Ноа Лайлс триумфира на 100 метра

Американецът Ноа Лайлс спечели една от най-атрактивните дисциплини на Олимпийските игри – 100 метра спринт при мъжете. Лайлс взе златото с резултат 9.79 (.784) секунди, което е и най-доброто му постижение в кариерата. Втората позиция със същия резултат - но с разлика от пет хилядни (.789), остана за Кишейн Томпсън от Ямайка. Фотофиниш..

публикувано на 04.08.24 в 23:20
Ярослава Магучих

Ярослава Магучих взе златото в Париж

Украинката Ярослава Магучих спечели олимпийската титла в скока на височина. 22-годишната Магучих, която подобри световния рекорд на Стефка Костадинова, преодоля 200 сантиметра от първи опит, а след това направи неуспешни на 202 и 204 сантиметра. Това е втори медал от олимпийски игри за Магучих, която преди три години в Токио беше бронзова..

публикувано на 04.08.24 в 22:46