Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнес и синдикати против „спящите акции“

НСТС с извънредно онлайн заседание

| обновено на 10.06.20 в 21:46
Снимка: БГНЕС

Синдикатите и работодателите искат спешна среща с премиера Бойко Борисов, за да обсъдят проектозакона за "спящите акции" от приватизацията. 

Втората тема на разговорите, поискана от социалните партньори, е пакетът от допълнителни 54 социално-икономически мерки за преодоляване на кризата заради Covid-19, по които бизнесът и синдикатите постигнаха консенсус. 

Те настояват да обсъдят с министър-председателя и проекта за Национално тристранно споразумение, по което вече бяха проведени поредица от срещи при вицепремиера Томислав Дончев.

На извънредно онлайн заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество бизнесът и синдикатите се обявиха против проектозакона, станал известен като проекта за „спящите акции“ от масовата приватизация.

Работодателите и синдикатите настояват проектът на закон за уреждане на отношенията, свързани с личните сметки за безналични ценни книжа, водени в Централния регистър на „Ценни книжа“ от Централния депозитар, да бъде оттеглен. Те смятат, че той възпроизвежда идеята за принудително разпореждане с чужда собственост.

Според Асоциацията на индустриалния капитал в България предложеният проект, обоснован с незаинтересоваността на собствениците на акции, не се различава по нищо от конфискация на банков депозит, по който притежателят му не е внасял или теглил суми известно време.

Жечко Димитров от Българската стопанска камара заяви: „Ние считаме, че това е една огромна несправедливост към всички лица, които са придобили акции от масовата приватизация, които по силата на този закон след една година ако не бъдат активни, тоест ако не активират своите акции, по определена схема ще им бъдат отнети в полза на държавата“.

Икономическият експерт на КНСБ Любослав Костов коментира:

„Реално имаме една национализация на приватизацията, която беше извършена преди време. Отнемат се права на акционерите и им се вменяват задължения. Това противоречи, ако трябва да съм точен, на точно 5 текста в Конституцията на Република България и на още 3 европейски директиви“.

Ролята на държавата е да защити акционерите, които заради непредприети действия през последните 20 години са ощетени по линия на неизплатения дивидент, недоброто управление на редица приватизирани компании и неучастието им с ликвидационен дял при процедурите по ликвидация.

Това каза на Националния съвет за тристранно сътрудничество заместник-министърът на финансите Маринела Петрова.

Според нея  проблем е и че тези акционери са разпръснати, което дава относително преимущество на притежателите на контролиращ пакет собственици на акции да взимат решения на Общото събрание по свое усмотрение. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владислав Ванков: Виното е уникална реклама за България

В двора на Археологическия във Варна музей се проведе един от най-разпознаваемите винени фестивали у нас. Сред инициаторите са братята Георги и Владислав Ванкови, които създават свой винен проект – изба, която да развива местната винена култура от района на Северното Черноморие. Издали са карта на избите на Североизтока и на..

публикувано на 22.07.24 в 14:38
Министърът на образованието проф. Галин Цоков (вдясно) участва в церемонията по първа копка на нов корпус на НПМГ, София, 22 юли 2024 г.

НПМГ ще има нова четириетажна учебна сграда с физкултурен салон и СТЕМ-център

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков направи първа копка на нов корпус на Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов" в София. Към учебното заведение ще бъдат изградени нова четириетажна учебна сграда, както и физкултурен салон и многофункционална зала. Първа копка на нов корпус на НПМГ "Акад...

публикувано на 22.07.24 в 14:24
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Имаше шанс за правителство на ПП-ДБ, но ако има желание

Бойко Борисов е основният проблем на държавата. Той сваля всяко управление чрез регулатори, служби и т. нат. Сега ПП си мислят, че го опитомяват и след следващите избори ще управляват. Не, ще ги последва съдбата на ДПС. Това каза в интервю пред БНР политологът Калоян Методиев, избран за депутат от листата на БСП, след това изключен и..

публикувано на 22.07.24 в 14:10
Кристиан Вигенин

Вигенин: Връщането на втория мандат не беше неочаквано

Връщането на втория мандат не беше неочаквано, коментира зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин. Според него   перспективата да се стигне до правителство в този парламент изглежда все по-трудно постижима. Въпреки това, от БСП са готови, ако получат третия мандат, да опитат да съставят експертен кабинет и затова предлагат на   президента..

публикувано на 22.07.24 в 14:05

Върнаха десетки откраднати и изнесени от Кипър църковни реликви и антики

В Кипър бяха върнати 60 откраднати и незаконно изнесени след турската инвазия преди 50 години църковни реликви и праисторически антики. Ограбването на религиозното и културното наследство е една от най-трагичните открити рани на турското нашествие и продължаващата окупация, заяви президентът Никос Христодулидис на церемонията днес в..

публикувано на 22.07.24 в 14:02

КНСБ настоява за ръст с поне 20% на бюджета на МВР за пожарна безопасност

КНСБ настоява да бъдат увеличени минимум с 20 процента парите за издръжка и капиталови разходи в бюджета на МВР за пожарна безопасност и защита на населението от бедствия и аварии. Синдикатът оповести пакет от мерки във връзка с повишената опасност от пожари в страната и работата в условия на високи температури. Сред другите искания на..

публикувано на 22.07.24 в 13:57

КФН: Пенсионните фондове са с положителна доходност

Bcичĸи yнивepcaлни, пpoфecиoнaлни и дoбpoвoлни частни пенсионни фoндoвe са с пoлoжитeлнa дoxoднocт – това сочат данните на Комисията за финансов надзор за последния до момента наблюдаван двегодишен период от 30 юни 2022 година до 28 юни 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за изминалия 24-месечен период за най-масовите..

публикувано на 22.07.24 в 13:36