Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Област Добрич остава без инфекциозно отделение

Тепърва ще се търсят нови лекари, след като досегашните напуснаха

Снимка: Архив

Инфекциозното отделение на многопрофилната болница в Добрич от края на миналата седмица не работи. Причината – няма персонал, след като и последният лекар инфекционист подаде молбата си за напускане.

От 5 юни пациентите, които се нуждаят от настаняване за лечение в инфекциозно отделение, са пренасочвани към Варна.

Ръководството на болницата твърди, че е направило всичко по силите си да осигури нормален график за работата на отделението. Същевременно от здравното заведение обявиха, че набират специалисти инфекционисти едва тази седмица, въпреки че предизвестието и на последния лекар е подадено преди почти три месеца.

Инфекциозните отделения могат да бъдат възприемани като част от националната сигурност, особено когато говорим за област като Добрич, която е с две граници – морска и сухопътна, освен това е и туристическа дестинация. С тези думи описва ситуацията председателят на Лекарския съюз в Добрич д-р Валери Веселинов, според когото въпросът не изниква сега, но сега е станал критичен. Според Веселинов, „в сегашната ситуация да се закрие инфекциозно отделение е екзотично решение“.

„В момента, в който констатираме факта, че там, в това отделение, е червено, е много късно. Пропуснали сме жълтото, мигащото, много време е пропуснато.“

От началото на януари месец в Инфекциозното отделение на МБАЛ Добрич са работили двама лекари. Четири месеца по-късно, от първи април, остава само един инфекционист – д-р Йовева, която е принудена също да напусне, след като се налага да работи или да е на разположение 24 часа в денонощието седем дни в седмицата. Не може да съществува отделение с един лекар, категорична е тя. „По нормативни документи се изискват двама лекари. Поставете се на мое място. Инфекциозно отделение, ако бъде закрито, не е по вина на лекарите, които го напускат. А го напускаме, защото на практика такова отделение не може да съществува – процесът е обратен.“

Директорът на болницата д-р Светозар Байчев е опитвал да задържи д-р Йовева с регулярни разговори и предложения за заемане на административна длъжност – заместник-директор по медицинската част.

Закономерно се появява въпросът защо при положение че Инфекциозното отделение от месеци е работело само с двама лекари, едва сега започва търсенето на нови кадри за него. „Не сме закъснели, правили сме всичко според силите и възможностите си“, уверява д-р Байчев.

Всичкото възможно направено до момента доведе и до ситуацията областта да остане без Инфекциозно отделение. И макар че д-р Байчев отрече то да е затворено, а само  е преустановило дейност, факт е, че пациентите нямат възможност да се лекуват тук. По думите на д-р Йовева да се очаква един лекар да обслужва цяло отделение, е твърде оптимистично.

„Лекарите са хора. Не знам защо някои не го проумяват. Те си мислят, че сме някакви киборги, от желязо, че можем да издържим, докато паднем, на работните си места.“ 

Още три отделения в многопрофилната болница в Добрич са в опасност от закриване заради липса на кадри.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37