Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един човек загина при земетресение в Турция

| обновено на 15.06.20 в 09:49

Един човек загина, а 18 други са ранени след земетресение с магнитуд от 5,8 по скалата на Рихтер в Източна Турция. 

Нанесени са щети на общо 14 къщи и 9 стопански постройки.

Засегнатите постройки са в селото, най-близо до епицентъра на труса, и са кирпичени къщи без солидни основи и бетонна арматура на бедни местни жители. 

Вицепрезидентът на Турция Фуад Октай, който се намира в района на бедствието, заяви, че оценката на щетите ще бъде завършена до 3 дни. 

На място са пристигнали около 800 души от различни спешни и спасителни служби с 90 машини и са били изпратени почти 1500 палатки, 3600 легла и почти 5000 одеяла.

Епицентърът е бил в област Бингьол, но той е бил усетен и в още поне 10 съседни области, сред които Ерзурум, Трабзон и Диарбекир.

От труса се е сринала постройка за дежурства на жандармерията, в която е загинал един пазач. Други двама души са били извадени леко ранени изпод руините, съобщи по-рано вътрешният министър Сюлейман Сойлу. 

Земетресението е било последвано от още около 50 вторични труса, като два от тях са били с магнитуд над 4 по скалата на Рихтер. 

На мястото на бедствието  пристигнаха вицепрезидентът Фуад Октай, вътрешният министър Сойлу и министърът на благоустройството Мурад Курум. Изпратени са медицински и спасителни екипи.

Председателят на турския Червен полумесец Керем Кънък предупреди хората да не влизат в кирпичени къщи заради риск от срутване. Вицепрезидентът Октай съобщи, че в района вече са били доставени 1 300 палатки. Той допълни, че в района няма прекъсване на електрическите мрежи и телефонните линии.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юнас Гар Стьоре

Норвегия увеличава значително финансовата помощ за Украйна

Норвегия ще увеличи повече от два пъти финансовия си ангажимент към Украйна тази година и в същото време ще увеличи собствените си разходи за отбрана, обяви днес премиерът Юнас Гар Стьоре и добави, че скандинавската страна е изправена пред най-сериозната обстановка в сферата на сигурността от 80 години, предадоха Ройтерс и Франс Прес...

публикувано на 06.03.25 в 20:41
Андрей Келин

Посланиците на Русия и Украйна във Великобритания имаха публични изяви в един и същи ден

Посланиците на Русия и Украйна във Великобритания имаха публични изяви в един и същи ден. Андрей Келин заяви, че Русия иска бързо постигане на мир, но Лондон е начело на тези, които се противят, а Валери Залужни каза, че САЩ "унищожават" установения световен ред. Руският посланик Андрей Келин обвини Обединеното кралство, Франция и други..

публикувано на 06.03.25 в 20:26
Марк Рюте

Рюте е "предпазлив оптимист", че Украйна и САЩ ще преодолеят разрива помежду си

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте изрази "предпазлив оптимизъм", че Украйна и Съединените щати ще преодолеят разрива помежду си, възникнал по време на посещението на Володимир Зеленски в Белия дом миналия петък. Рюте съобщи, че усилия в тази посока се полагат буквално в момента, предаде БТА. Пресслужбата на украинския президент..

публикувано на 06.03.25 в 20:13

САЩ отлагат повечето мита върху вноса на стоки от Мексико до 2 април

Повечето мита върху вноса на мексикански стоки в САЩ са временно отложени до 2 април, написа президентът Доналд Тръмп в своята социална мрежа "Трут Соушъл" (Truth Social), предадоха АФП и Ройтерс.  САЩ се връщат към политиката на обмитяване на вноса - първо за Канада, Мексико и Китай "Мексико няма да плаща мита за всички стоки, обхванати от..

публикувано на 06.03.25 в 20:04
Борис Писториус

Писториус: Нашата цел е да заместим американската помощ за Украйна

Германия и останалите страни от ЕС ще запълнят липсите от замразената американска военна помощ за Украйна. В това увери германският министър на отбраната Борис Писториус гостуващия в Берлин украински министър Рустем Умеров. Нашата цел е да заместим американската помощ, заяви Писториус след разговори с украинския министър на отбраната Рустем..

публикувано на 06.03.25 в 19:53
Снимката е илюстративна, архив.

Спешни мерки за повишаване на безопасността на железопътните превози

80% от жп инцидентите се дължат на субективен фактор и слаб контрол, сочи докладът на работната група, която беше назначена от транспортния министър Гроздан Караджов след челния удар между две товарни композиции в средата на януари. При тежкия инцидент загинаха двама души. Двама души са загинали и шестима са ранени при влаковата катастрофа в..

публикувано на 06.03.25 в 19:48
Министърът на енергетиката Жечо Станков говори на брифинг  в МС - 6 март 2025 г.

Министърът на енергетиката: С държавна гаранция да бъде продължена програмата за саниране

Министърът на енергетиката Жечо Станков  отвърна на отправените днес обвиненията от ПП-ДБ за рискове пред програмата за саниране, като заяви , че тя е била "рязко изрязана" във финалния вариант от правителството на Кирил Петков. "Рязко  изрязана във финалния вариант от правителството на Кирил Петков. и изваждане на еднофамилните къщи. Ако се чудите..

публикувано на 06.03.25 в 19:36